Prijedlog zakona o zaštiti vazduha, usvojen je od strane Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sa 77 glasova „za“, bez glasova protiv i jednim suzdržanim. Zakon je usvojen na prijedlog Vlade Federacije, odnosno Federalnog ministarstva životne sredine i turizma.
Nasiha Pozder, resorna ministarka izrazila je zadovoljstvo postignutim konsenzusom i istakla da je riječ o zakonu koji je urađen uz konsultacije koje su sprovedene kako sa strukom i civilnim društvom, tako i sa kantonalnim resornim ministarstvima, budući da je ovo jedan od onih zakona koji su u zajedničkoj nadležnosti.
„Pitanje kvaliteta vazduha je životno važno i krajnje je vrijeme da se počne rješavati stavljajući zdravlje ljudi na prvo mjesto. Jasno nam je da osim zakona moramo mijenjati i način upravljanja ekonomijom, jer sam uvjerena da privreda mora biti lider u dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji, uz potrebne subvencije i podršku vlasti, ali i mi sami moramo mijenjati svoje navike, odnos prema, na primjer, javnom prevozu i automobilima, načinu grijanja u našim domovima, prevelikoj potrošnji energenata, betonizaciji u gradovima i drugo’’, navela je resorna ministarka.
Kako je objasnila, važeći Zakon datira iz 2003. godine i posljednji put je mijenjan i dopunjavan 2010. godine, a od tada do danas je došlo do pogoršanja kvaliteta vazduha širom zemlje.
Stanje vazduha u Tuzli, Zenici, Sarajevu, ali i Kaknju, Maglaju ili Lukavcu traže hitnu reakciju i implementaciju mjera koje će proizići iz ovog novog zakona, rekla je Pozder.
Pročitajte još:
- SARAJEVO ULAGANJEM U JAVNI GRADSKI PREVOZ REDUKUJE ZAGAĐENOST VAZDUHA
- DA LI SMO KORAK NAPRIJED ILI NAZAD U DOSTIZANJU KVALITETNIJEG VAZDUHA?
- UDISANJE ZAGAĐENOG VAZDUHA U TRUDNOĆI UZROK SVE ČEŠĆIH MENTALNIH OBOLJENJA DJECE
Kroz danas usvojeni zakon vodilo se računa o adekvatnoj transponiranosti EU zakonodavstva, uz poseban osvrt na zemlje regiona i realne budžetske i druge mogućnosti, odlučnije se definiše pitanje nadležnosti i uloga kantona i lokalnih zajednica u pogledu monitoringa kvaliteta vazduha, uloga inspekcija na svim nivoima i u različitim relevantnim oblastima, kao što su životna sredina, urbanizam, građenje, ali i tržišna inspekcija, budući da se ovim zakonom uređuje i pitanje kućnih ložišta što ranije nije bio slučaj, objašnjava se na sajtu Federalnog ministarstva životne sredine i turizma.
„Zakonom se definiše i način saradnje kantona na izradi planova zaštite kvaliteta vazduha ali i interventnih planova, njihovog sadržaja i radnji koje se preduzimaju u slučaju prekomjernog zagađenja, preciziraju se načini finansiranja i izrada registara zagađivača. Iako se ovaj Zakon ne može striktno posmatrati kroz ekonomsku opravdanost, on ipak dugoročno gledano, kroz mehanizme koje nudi, višestruko je ekonomski opravdan iz razloga što ciljevi zakona jesu izbjegavanje, sprečavanje ili smanjenje štetnih posljedica po ljudsko zdravlje, kvalitet života i životne sredine u cjelini, a krajnje je vrijeme da nam ovo postane prioritet’’, zaključila je ministarka Pozder.
Da bi Zakon stupio na snagu, mora biti usvojen i na Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, što se očekuje naredne nedelje, saopštili su iz Federalnog ministarstva životne sredine i turizma.
Energetski portal