Uprkos velikim naporima i napretku u razvoju obnovljivih izvora energije kao što su solarna i energija vjetra, izgleda da će potražnja za ugljem ostati prilično stabilna tokom 2024. i 2025. godine, navodi se u najnovijem izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Tokom 2023. godine, svjetska potrošnja uglja doživjela je rast od 2,6 posto, dostigavši rekordne visine. Najmnogoljudnije zemlje svijeta, Kina i Indija, značajno su doprinijele ovom trendu, s obzirom da su najveći globalni potrošači uglja. Porast u potražnji podstaknut je nedostatkom proizvodnje hidroelektrana i znatnim povećanjem potreba za električnom energijom.
Predviđanja koja je iznijela Međunarodna agencija za energiju (IEA) pokazuju da će potražnja za električnom energijom porasti za oko četiri posto u 2024. godini, u odnosu na 2,5 posto u 2023. godini. Porast potražnje za električnom energijom od četiri posto jeste globalni prosjek, međutim, najveće svjetske ekonomije posebno će zabilježiti rast. Kako se navodi, u Indiji se očekuje porast od osam posto u 2024. godini, a u Kini više od šest posto. Ove okolnosti su nagnale ove države da se više oslone na ugalj kako bi zadovoljile svoje trenutne energetske potrebe, posebno u sektorima proizvodnje električne energije i industrije.
Pročitajte još:
- EU UVODI CARINE NA UVOZ BIODIZELA IZ KINE
- KINU ČEKA NAJVEĆI PROJEKAT RUDARENJA URANIJUMA PO NOVIM METODAMA
- UVEDENE PRIVREMENE VIŠE CARINE NA UVOZ ELEKTRIČNIH VOZILA IZ KINE
Za 2024. godinu, predviđanja IEA pokazuju da će globalna potražnja za ugljem ostati na sličnom nivou zbog kontinuirane ekspanzije obnovljivih izvora energije. U Kini se očekuje da će se oporavak proizvodnje hidroenergije, zajedno sa brzim povećanjem kapaciteta iz solarnih i vjetroelektrana, odraziti na usporavanje rasta potrošnje uglja.
Međutim, značajan predviđeni rast potražnje za električnom energijom od 6,5 posto u 2024. godini sugerira da smanjenje potrošnje uglja još uvijek nije na vidiku. Slično tome, u Indiji je potražnja za ugljem naglo porasla u prvoj polovini godine zbog niskih izlaza iz hidroelektrana i velikog skoka u potražnji za električnom energijom izazvanog toplotnim valovima i ekonomskim rastom, ali se očekuje usporavanje rasta potražnje kako se vremenski uvjeti normaliziraju.
Za razliku od ovih trendova, u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama bilježi se smanjenje potražnje za ugljem. Evropa nastavlja smanjivanje upotrebe uglja, vođena naporima za smanjenje emisija u proizvodnji električne energije. Nakon što je potrošnja uglja u Evropskoj uniji smanjena za više od 25 posto u 2023. godini, očekuje se da će i u 2024. godini doći do sličnog pada. U Sjedinjenim Državama, iako opći trend pokazuje pad, jača potražnja za električnom energijom i sporiji prelazak sa uglja na prirodni plin mogu usporiti ovaj pad.
Što se tiče snabdijevanja, globalna proizvodnja uglja trebala bi blago opasti u 2024. godini nakon perioda stabilnog rasta. Proizvodna prilagođavanja u Kini i nastojanja za povećanje proizvodnje uglja u Indiji odražavaju različite pristupe koji se primjenjuju u različitim regijama. Pored toga, iako je došlo do smanjenja uvoza u Evropi i sjeveroistočnoj Aziji, globalna trgovina ugljem dostigla je rekordne nivoe. Zemlje poput Vijetnama ističu se kao novi veliki uvoznici, kompenzirajući smanjenja na drugim mjestima.
Energetski portal