Drugi krug aukcija za raspodjelu kvota za gradnju solarnih elektrana i vjetroparkova Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije planira da raspiše u novembru ove godine. Iz Ministarstva poručuju da rade na pripremi regulativnog okvira za drugi krug aukcija, kao i da bi kvote trebalo da budu u skladu sa pripremljenim trogodišnjem planom aukcija.
Rade Mrdak, savjetnik za obnovljive izvore energije u Ministarstvu rudarstva i energetike kaže da je raspisivanje aukcija u novembru “naša želja, ali vidjećemo kako će se razvijati stvari, taj mjesec je zacrtan kao cilj“. O ovome i drugim temama on je govorio na panel diskusiji konferencije “Privreda na putu zelene tranzicije” koju je organizovala Američka privredna komora u Srbiji (AmCham Srbija).
Tokom nastavka diskusije o prvim aukcijama, moderator Petar Mitrović, iz advokatske kancelarije Karanović & Partners, rekao je da će na aukcijama sada biti primijenjen i novi kriterijum koji je uveden prošlogodišnjim izmjenama Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije.
Ostali učesnici panel diskusije bili su Davor Pupovac, direktor Sektora za analizu tržišta i upravljanje rizicima u „Elektroprivredi Srbije”, Nenad Šijaković, savjetnik generalne direktorke za međunarodna i regulatorna pitanja u „Elektromreži Srbije”, Dalibor Nikolić, direktor Direkcije za upravljanje DEES u „Elektrodistribuciji Srbije” i Jovan Šljivić, viši menadžer u konsultantskoj kući KPMG, dok je uz Mitrovića, moderatora bila i Maja Turković, CWP Europe.
Panelisti su učesnicima bliže predstavili izmjene Zakona o energetici i novinama, posebno u smislu novouvedenog koncepta „aktivnog kupca“, pretpostavke za uspješnu implementaciju ovog instituta i različite uloge koje će garantovani snabdjevač, operatori prenosnog i distributivnog sistema imati u ovom procesu. Na panelu je bilo riječi i o izmjenama u procedurama priklјučenja na distributivnu i prenosnu mrežu, kao i planovima za dalјa unapređenja kapaciteta sistema. Jedan dio diskusije bio je posvećen i mogućnostima za usklađivanje sa Mehanizmom za prekogranično usklađivanje cijene ugljenika (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) i mogućim načinima na koje privreda može umanjiti svoje direktne i indirektne emisije CO2.
Stefan Lazarević, predsjednik Upravnog odbora AmCham Srbija, tokom uvodnog obraćanja, rekao je da je doslijedno sprovođenje Zelene Agende je jedna od sve važnijih reformi koje zahtijevaju članice Američke privredne komore u Srbiji (AmCham Srbija). Te da energetika kao dio Zelene Agende je ključni faktor dalje dekarbonizacije privrede.
“Dekarbonizacija privrede je neophodna kako bi kompanije bile konkurentne na tržištu Evropske unije, koje je između ostalog naše najveće izvozno tržište, ali i da bismo svi mi, građani, disali čist vazduh. Američka privredna komora je zadovoljna dobrom i konstruktivnom saradnjom sa Ministarstvom rudarstva i energetike po mnogim pitanjima, kao i sa napretkom koji je do sada ostvaren u oblasti energetike. U narednom periodu će nam biti važno da ispratimo doslijednu primjenu novih zakonskih rješenja koja će omogućiti dalja ulaganja kompanija u sopstvene kapacitete za proizvodnju zelene energije, dalji razvoj velikih projekata u oblasti obnovljivih izvora energije, kao i njihovu međusobnu simbiozu, kroz Korporativne ugovore o otkupu električne energije”, kaže Lazarević.
Stefan Srbljanović, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike ističe da izmjene i dopune Zakona o energetici treba da unaprijede funkcionisanje energetskog sistema i omoguće veću energetsku sigurnost kako u neposrednoj, tako i u daljoj budućnosti, u periodu prelaska na čiste izvore energije.
Konferenciju „Privreda na putu zelene tranzicije“ organizovala je Američka privredna komora u Srbiji.
Energetski portal