Srbija: Šta donose promjene Zakona o energetici za sektor OIE

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici koji je usvojen u Srbiji, donosi značajne promjene u vezi s priključenjem elektrana na distributivni sistem, posebno za elektrane koje koriste obnovljive izvore energije.

Propisano je da se postupak priključenja pokreće podnošenjem zahtjeva operatoru distributivnog sistema za izradu studije priključenja, ali da studija priključenja nije potrebna za elektrane instalirane snage manje od 50 kW.

Studija priključenja mora da sadrži i privremena ograničenja snage tokom rada elektrane, za koja operator distributivnog sistema nije dužan platiti finansijsku naknadu proizvođaču. Ovo važi ako studija pokaže da bi priključenje elektrane u određenim vremenskim intervalima moglo rezultirati predajom ukupne aktivne snage u prenosni sistem koja bi premašila zakonski propisane granice kojima se uređuje korištenje obnovljivih izvora energije.

Propisano je i da operator distributivnog sistema i podnosilac zahtjeva ugovorom o izradi studije priključenja bliže uređuju prava i obaveze.

Pored toga, podnosilac zahtjeva dužan je za elektranu instalirane snage preko 400 kW u propisanom roku dostaviti bankarsku garanciju da će u definiranom roku izgraditi elektranu. Ukoliko je nakon isteka roka za dostavljanje bankarske garancije došlo do smanjenja ukupne zahtijevane snage za elektrane, operator distributivnog sistema dužan je da po službenoj dužnosti ažurira studiju priključenja.

Operator distributivnog sistema dužan je da izda slove za projektovanje i priključenje u roku od 15 dana od prijema zahtjeva, ako je podnosilac zahtjeva obezbijedio planski dokument i izradio idejno rješenje. Takođe, operator je dužan donijeti i objaviti proceduru za priključenje na svojoj internet stranici.

Pročitajte još:

„Što se tiče izgradnje priključka na distributivni sistem, propisano je da je operator distributivnog sistema investitor izgradnje priključka, a da je na zahtjev lica koje ima studiju priključenja i lokacijske usvole, dužan zaključiti ugovor o priključenju na osnovu kojeg ga ovlašćuje da u ime operatora distributivnog sistema izgradi priključak“, navodi se u dokumentu.

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Operator distributivnog sistema dužan je omogućiti prioritetni pristup elektranama koje koriste obnovljive izvore energije sa instaliranom snagom manjom od 400 kW, kao i onima sa instaliranom snagom manjom od 200 kW, koje počnu s radom poslije 1. januara 2026. godine. Prioritetni pristup imaju i elektrane sa statusom demonstracionog projekta, ograničenim na neophodni period i obim koji je potreban da bi se ostvarila svrha tog projekta. Propisano je i kada Agencija može, na zahtjev operatora, odobriti izuzeće od prioritetnog pristupa, a obaveza je da o tome obavijesti Sekretarijat Energetske zajednice.

Prijedlogom zakona uređuje se i sertifikacija instalatera postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije. Uvođenje sertifikacija instalatera postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije donijeće brojne koristi građanima Srbije, uključujući povećanu sigurnost i kvalitet instalacija koja će osigurati optimalnu efikasnost i dugotrajnost sistema, bolju zaštitu i povjerenje potrošača od neprofesionalno izvedenih instalacija koje mogu izazvati gubitke i probleme sa sistemom.

„Uspostaviće se standardi i smjernice za instalaciju, što pomaže da se postigne dosljednost instalacija širom industrije, a time postići i uređenost tržišta, što sve zajedno može doprinijeti bržem usvajanju obnovljivih izvora energije kao dijela energetskog miksa i promovisanju održivih energetskih tehnologija“, navodi se u dokumentu.

Prijedlogom zakona, u dijelu energetskih dozvola, propisano je da energetska dozvola nije potrebna za izgradnju objekata koji se grade prema zakonu o korištenju obnovljivih izvora energije i za skladištenje električne energije.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti