“Namještaj i drvo“ – Pokretačka snaga drvne industrije BIH

Udruženje Drvni klaster „Namještaj i drvo“ iz Sarajeva predstavlja ključnu organizaciju koja okuplja oko 80 kompanija iz drvne industrije i proizvodnje namještaja, kao i istraživačke i obrazovne institucije širom Bosne i Hercegovine. Klaster je posvećen unapređenju saradnje među članovima, razvoju održive proizvodnje, povećanju izvoza i edukaciji kadrova.

Svojim brojnim projektima i inicijativama, klaster aktivno radi na promociji domaćih proizvoda, jačanju konkurentnosti na tržištu, te implementaciji inovacija i novih tehnologija. Njihove aktivnosti obuhvataju razvoj i inovacije, promociju i marketing, umrežavanje, edukaciju i održivi razvoj. Takođe, kroz svoje partnerstvo sa sličnim organizacijama u regionu, klaster ostvaruje uspješnu saradnju na međunarodnom nivou, što dodatno doprinosi jačanju drvne industrije u Bosni i Hercegovini.

Foto: Ljubaznošću Dinka Mujkića

Dinko Mujkić, predsjednik Drvnog klastera „Namještaj i drvo“ za Magazin Energetskog portala kaže da ilegalno krčenje šuma predstavlja veliki problem u Bosni i Hercegovini, sa značajnim negativnim posljedicama na drvni sektor.

“Udruženje Drvni klaster ‘Namještaj i drvo’ naglašava važnost donošenja Zakona o šumama, koji bi regulisao ovu oblast i omogućio efikasniju kontrolu. Smatramo da je za suzbijanje ilegalnih aktivnosti potrebna pojačana inspekcija, uvođenje digitalnih sistema za praćenje šuma, podizanje svijesti javnosti, te jača regionalna i međunarodna saradnja”, dodaje Mujkić.

S druge strane, odnos vlasti prema drvnom sektoru u BiH nije na zadovoljavajućem nivou, smatraju članovi klastera. Problemi poput nedovoljne primjene zakona i političke volje, kao i korupcija, dodatno komplikuju situaciju, ugrožavajući održivi razvoj ovog sektora.

U FOKUSU:

Značaj sajmova za drvnu industriju BiH

Za proizvođače namještaja iz Bosne i Hercegovine učešće na sajmovima je od izuzetnog značaja. Mujkić naglašava da sajmovi pružaju priliku za povećanje vidljivosti i prepoznatljivosti na globalnom tržištu, umrežavanje sa ključnim akterima u industriji, praćenje najnovijih trendova i inovacija, te proširenje tržišta i izvoza.

Takođe, direktan kontakt sa kupcima na sajmovima omogućava proizvođačima da dobiju povratne informacije i prilagode svoje proizvode potrebama tržišta. Posebno ističe važnost kolektivnih nastupa na sajmovima kao što su MOW u Njemačkoj, IMM Cologne, Salone del Mobile u Milanu, i drugi, jer to pomaže u jačanju imidža BiH kao zemlje sa kvalitetnom drvnom industrijom.

Pad izvoza drvne industrije BiH

Drvna industrija Bosne i Hercegovine suočava se sa padom izvoza u posljednjim godinama, što značajno utiče na ovaj sektor. Vrijednost izvoza drvne industrije u 2023. godini iznosila je 1.592.465.387 KM, što je pad od 12,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Pad izvoza naročito pogađa sektor namještaja, koji je prošle godine učestvovao sa 43 odsto u ukupnom izvozu, sa smanjenjem od 3,9 odsto u odnosu na 2022. godinu.

Ovaj trend negativno utiče na drvoprerađivače, smanjujući njihove prihode i otežavajući poslovanje. Naš sagovornik ukazuje na potrebu za podrškom vlasti u cilju povećanja izvoza, kroz jačanje zakonske regulative i unapređenje poslovne klime u zemlji.

Priredila: Milica Radičević

Tekst u cjelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti