Šta su zelene obveznice i zbog čega ovo tržište ubrzano raste?

Tržište zelenih obveznica, namijenjeno finansiranju održivih projekata, bilježi eksponencijalni rast, te je u 2020. godini izdavanje ovih obveznica dostiglo je 270 milijardi dolara, navodi se u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma Podsticanje energetske tranzicije 2023.

Za razliku od običnih obveznica, sredstva prikupljena zelenim obveznicama koriste se isključivo za projekte sa pozitivnim uticajem na životnu sredinu, poput obnovljivih izvora energije i zelenih zgrada.

Rast ovog tržišta ubrzava se uslijed globalnih napora za smanjenje emisija ugljenika, a prekretnica je postignuta u oktobru 2021. godine, kada je Evropska unija izdala obveznice vrijedne 14 milijardi dolara.

Kada je riječ o vrstama zelenih obveznica, najčešći oblik su obveznice „korišćenja prihoda”, gdje se prikupljena sredstva usmjeravaju na određene zelene projekte, ali su podržane ukupnim bilansom stanja emitenta.

Foto-ilustracija: Freepik (rorozoa)

Proces izdavanja obuhvata nekoliko koraka, uključujući identifikaciju prihvatljivih zelenih projekata, kreiranje okvira zelenih obveznica usklađenog sa principima zelenih obveznica i često dobijanje verifikacije treće strane, piše Svjetski ekonomski forum.

Na tržištu su dostupne različite vrste zelenih obveznica, svaka sa specifičnim karakteristikama. To uključuje obveznice „korišćenja prihoda”, obveznice prihoda, projektne obveznice, obveznice bazirane na sekjuritizaciji i pokrivene obveznice.

Na primjer, projektne obveznice su ograničene na određeni osnovni zeleni projekat, pri čemu investitori mogu da pribjegavaju samo imovini projekta. Obveznice bazirane na sekjuritizaciji, s druge strane, spajaju više projekata u jedan portfolio duga.

Upravljanje prihodima od zelenih obveznica obično uključuje praćenje, raspodjelu i izvještavanje kako bi se obezbijedila transparentnost i održalo povjerenje investitora u zelene akreditive obveznice.

Pročitajte još:

Koje su prednosti zelenih obveznica?

Izdavanje zelenih obveznica nudi nekoliko prednosti organizacijama. Prvo, poboljšava reputaciju emitenta demonstrirajući posvećenost unapređenju životne sredine, što može poboljšati percepciju javnosti i odnose sa zainteresovanim stranama.

Zelene obveznice takođe omogućavaju pristup široj bazi investitora, uključujući one fokusirane na društveno odgovorno ulaganje, što potencijalno dovodi do povoljnijih cijena. Ovaj prošireni fond investitora može pomoći u diversifikaciji izvora finansiranja i smanjenju troškova zaduživanja.

Pored toga, zelene obveznice mogu ponuditi poreske olakšice u nekim jurisdikcijama, kao što su poreska oslobođenja ili krediti, što ih čini privlačnijim od uporedivih oporezivih obveznica.

Izdavanjem zelenih obveznica, kompanije i vlade mogu da usklade svoje strategije finansiranja sa svojim ciljevima održivosti, privlačeći klijente i partnere koji su svjesni životne sredine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti