Danas, 16. septembra, svijet obilježava Svjetski dan zaštite ozonskog omotača u znak sjećanja na potpisivanje Montrealskog protokola koji predstavlja ključni korak u globalnim naporima za zaštitu ozonskog omotača i borbu protiv klimatskih promjena.
Ozonski omotač je delikatan gasni sloj koji je od suštinskog značaja za očuvanje života na Zemlji jer blokira štetne ultraljubičaste zrake. Utvrđeno je da su mnoge hemikalije koje često koristimo izuzetno štetne za ozonski omotač pri čemu su halougljenici, poput fluora, hlora, broma ili joda, posebno opasni.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Naučna potvrda o oštećenju ozonskog omotača podstakla je međunarodnu zajednicu na akciju, što je rezultiralo Bečkom konvencijom za zaštitu ozonskog omotača koju je 22. marta 1985. potpisalo 28 zemalja.
To je dovelo i do izrade Montrealskog protokola u septembru 1987. godine čiji je osnovni cilj kontrola globalne proizvodnje i potrošnje supstanci koje oštećuju ozonski omotač. Kajnji cilj je potpuno ukidanje ovih supstanci zahvaljujući napretku u nauci i tehnologiji.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1994. godine proglasila 16. septembar Međunarodnim danom očuvanja ozonskog omotača, u znak sjećanja na datum potpisivanja Montrealskog protokola.
Dosadašnja primjena Montraelskog protokola ne samo što je doprinijela očuvanju ozonskog omotača za sadašnje i buduće generacije, već je značajno podržala globalne napore u borbi protiv klimatskih promjena. Ove mjere su takođe doprinijele zaštiti ljudskog zdravlja i ekosistema, smanjujući izloženost štetnom UV zračenju.
Pročitajte još:
- Šta pokazuje Izvještaj o stanju Energetske unije 2024?
- NASA razvija podvodne robote za istraživanje klimatskih promjena (VIDEO)
- EU: Građani sada mogu da traže odštetu od zagađivača
Stoga danas slavimo postignuća, ali i gledamo u budućnost sa ciljem još bržeg djelovanja, ne samo za ozonski omotač, već za zdravlje ljudi, klimu i našu planetu, navode iz Ujedinjenih nacija.
“Na ovaj Svjetski dan ozona, hajde da se posvetimo sklapanju mira sa našom planetom. Hajde da se posvetimo izgradnji uspjeha Montrealskog protokola kako bismo pokazali šta međunarodna saradnja u svom najboljem izdanju može da postigne”, poručio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš.
Brojne organizacije za zaštitu životne sredine pridružile su se obilježavanju Svjetskog dana ozonskog omotača. Iz Svjetske fondacije za prirodu (WWF) upozoravaju da rupe u ozonskom omotaču dovode do ozbiljnih zdravstvenih kriza kod ljudi, utiču na čitave ekosisteme i potencijalno mijenjaju klimatske obrasce.
Energetski portal