Pančićeva omorika raste na 26 nalazišta u sedam opština u Republici Srpskoj, a njeno prirodno stanište nalazi se još samo u Srbiji u kanjonu rijeke Drine, zbog čega je pokrenuta inicijativa za proglašenje vrstom od republičkog značaja.
U Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS kažu da su inicijativu dobili od Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa.
„Na utvrđenim lokalitetima u Republici Srpskoj zabilježena je pojava sušenja i redukcija broja stabala kod izolovanih lokaliteta, a u poslednjih pet godina od požara su stradale dvije najveće, najbolje i najstabilnije populacije Pančićeve omorike na području Višegrada. Prisutni faktori ugrožavanja dodatno ukazuju na ugroženost vrste i potrebu za intervencijama sa ciljem njenog opstanka”, navode iz Ministarstva.
Pročitajte još:
- EU: Smanjenje zaštite vukova – korak unazad u očuvanju prirode?
- Migracije dovele bijele rode u Banja Luku, potrebna im zaštita
- U Parku prirode “Cicelj” živi više od pedeset odsto sisara od ukupnog broja u BiH
Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa je u saradnji sa Šumarskim fakultetom Univerziteta u Banja Luci izradio Stručnu osnovu za proglašenje Pančićeve omorike vrstom od republičkog značaja, a na osnovu koje je pripremljen Prijedlog odluke o proglašenju Pančićeve omorike vrstom od republičkog značaja.
Pančićeva omorika je endem Balkanskog poluostrva, a evolutivna starost je procijenjena na 20 miliona godina. Otkrivena je prije 150 godina i fitopaleontološki predstavlja jednu od najstarijih drvenastih vrsta Evrope.
Energetski portal