Upućen poziv naučnoj zajednici da učestvuje u diskusiji o projektu Jadar

Foto-ilustracija: Unsplash (Omid Roshan)

Vlada Srbije pozvala je predstavnike naučne zajednice da se uključe u diskusiji o projektu “Jadar” i da iznesu svoje mišljenje zasnovano na činjenicama.

Oni su se u Palati Srbija sastali sa Aleksandrom Vučićem, predsjednikom Srbije, a sastanku su prisustvovali i Miloš Vučević, predsjednik Vlade, Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine, Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike i Ana Brnabić, predsjednica Skupštine Srbije.

Vučić je istakao da očekuje od naučne zajednice da se uključi u raspravu, ne zauzimajući unaprijed pozitivan ili negativan stav prema projektu, već da se vodi svojim znanjem. Naglasio je da, ukoliko ne budu obezbjeđene sve potrebne garancije i koristi za građane Srbije, projekat neće biti realizovan.

Pročitajte još:

Ministarka Begović je podsjetila na dogovor sa naučnom zajednicom da se uspostavi javni digitalni portal za praćenje stanja životne sredine, uključujući vazduh, vodu i zemljište. Portal će omogućiti transparentnost i informisanost javnosti, a građani će preko mobilne aplikacije moći da prijave probleme u vezi sa životnom sredinom.

“Preko ovog portala, građani će moći da imaju svakodnevni otvoreni uvid u sve relevantne informacije, kao i da dobiju informacije o svakom projektu u oblasti ekologije, ali i odgovor na važna pitanja”, navela je ona.

Takođe, građani će preko mobilne aplikacije moći da pošalju informaciju ukoliko primijete da se nešto negativno dešava sa životnom sredinom. Na taj način će, kako je rekla, i država i javnost imati pravovremene informacije.

Begović je naglasila važnost uloge nauke u zaštiti životne sredine, ističući da nauka, iako nije donosilac odluka, može biti pouzdan partner. Prema njenim riječima, nauka treba da doprinese transparentnosti, informisanju i uključivanju građana, jer se bazira na validnim činjenicama i konstruktivnom kritičkom mišljenju.

“Srbija ima izuzetno posvećene naučnike koji rade na naučnim institutima i fakultetima, a mnogi od njih su posvjetili svoje karijere baš temi ekologije i zaštite životne sredine. Nauka treba da bude predvodnik u utvrđivanju validnih činjenica zasnovanih na podacima jer se i sama bavi i bazira na konstruktivnom kritičkom mišljenju i predlaže rješenja”, navela je ministarka.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti