Indeks kvaliteta vazduha u Sarajevu od jutros je 213 što ga svrstava u kategoriju „vrlo nezdrav“. Dominantni zagađivač su PM2,5 čestice čija visoka koncentracija u vazduhu može izazvati značajna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa respiratornim oboljenjima, navodi se na sajtu zrak.ekoakcija.
Oboljeli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, djeca i stariji, moraju izbjegavati bilo kakve aktivnosti tokom boravka napolju. Povećana je i vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva.
Na listi najzagađenijih gradova na svijetu, Sarajevo je na trećem mestu, odmah iza Lahora u Pakistanu i Delhija u Indiji, navodi se na sajtu IQAir.
Pročitajte još:
- Da li je ugroženo snabdijevanje gasom u BiH?
- Ratifikacija dva ugovora za projekat centralnog grijanja u Palama
- Operator za OIEiEK: Prozjumerska postrojenja imaju ključnu ulogu u provođenju energetske tranzicije
U Banja Luci, Ilijašu, Vogošći i Travniku, vazduh je od jutros nezdrav što znači da je moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Osjetljive grupe poput hroničnih bolesnika, trudnica, djece i starijih osoba, trebalo bi da izbjegavaju boravak napolju, dok se ostalima preporučuje da izbjegavaju veća naprezanja tokom boravka vani.
U Banja Luci su PM2,5 čestice dominantan zagađivač, dok su u ostalim mjestima u najvećoj koncentraciji prisutne PM10 čestice.
PM10 i PM2.5 čestice su mikroskopske čestice suspendovane u vazduhu koje predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje ljudi. PM10 čestice imaju prečnik manji od 10 mikrometara i mogu dospjeti u gornje disajne puteve, dok su PM2,5 čestice još sitnije, s prečnikom manjim od 2,5 mikrometra, pa lako prodiru duboko u pluća, a kroz pluća i u krvotok. Ove čestice potiču iz različitih izvora, uključujući sagorijevanje fosilnih goriva, industrijske procese, saobraćaj i prirodne fenomene poput vulkanskih erupcija i šumskih požara.
Prisustvo PM čestica u vazduhu povezano je sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući respiratorne i kardiovaskularne bolesti, smanjenje funkcije pluća i preranu smrtnost. Posebno su opasne za djecu, starije osobe i one sa hroničnim bolestima.
Energetski portal