Zeleni rast: 30 odsto regiona u svijetu postiže ekonomski rast uz smanjenje emisija CO2

Sve više regiona u svijetu uspijeva da kombinuje ekonomski rast sa smanjenjem emisije ugljen-dioksida, pokazuju rezultati studije koju su obavili stručnjaci sa Instituta za istraživanje klimatskih uticaja u Potsdamu (PIK) u Njemačkoj. Analizom podataka iz 1.500 regiona tokom proteklih 30 godina, istraživači su utvrdili da je 30 odsto regiona uspjelo da smanji emisije ugljen-dioksida uz očuvanje ekonomskog napretka.

„Otkrili smo da je 30 odsto regiona sa dostupnim podacima u potpunosti razdvojilo emisiju ugljen-dioksida od ekonomskog rasta. Regioni sa visokim prihodima i istorijom industrija sa velikim emisijama, kao i oni sa značajnim udjelom sektora usluga i proizvodnje, bili su posebno uspješni u smanjenju emisija ugljen-dioksida, a da su pritom nastavili sa ekonomskim rastom,“ rekao je Anders Leverman, koautor studije.

Foto-ilustracija: Unsplash (ryan-searle)

Iako ovaj trend predstavlja značajan korak ka ciljevima Pariskog sporazuma, autori upozoravaju da trenutna stopa razdvajanja ekonomskog rasta i emisija ugljen-dioksida nije dovoljna za postizanje globalnog cilja neto-nulte emisije do 2050. godine.

Uspjeh razdvajanja emisija od ekonomskog rasta dodatno je podstaknut akcijama koje se preduzimaju na lokalnom nivou. Marija Zioga, naučnica Instituta PIK i glavna autorka studije, istakla je da gradovi u Evropskoj uniji koji su primijenili planove za ublažavanje klimatskih promjena i regioni sa većom finansijskom podrškom za klimatske akcije pokazuju veće stope uspješnog razdvajanja.

„Evropa se u kontinuitetu izdvaja u odnosu na druge dijelove svijeta, pri čemu mnogi njeni regioni bilježe kontinuirani trend razdvajanja tokom posljednjih 20 godina. Suprotno tome, Sjeverna Amerika i Azija bilježe više oscilatornih obrazaca razdvajanja kroz decenije, ali postoji trend poboljšanja u posljednjoj deceniji,“ dodaje ona.

Pročitajte još:

Manje od polovine regiona će uspjeti da postigne neto-nultu emisiju do 2050. godine

Istraživači su analizirali i ekonomske rezultate 1.500 subnacionalnih regiona, gdje je zabilježen rast bruto regionalnog proizvoda (BRP) po glavi stanovnika, što obuhvata 85 odsto globalnih emisija. Kombinovanjem tih podataka s mrežnim informacijama o intenzitetima emisija ugljen-dioksida u proizvodnji tokom posljednjih 30 godina, otkrili su značajne globalne obrasce razdvajanja.

Stručnjaci su takođe procijenili godinu u kojoj bi svaka regija mogla postići neto-nultu emisiju, posmatrajući prethodne trendove razdvajanja i njihov uticaj na emisije.

„Razvijene zemlje izgleda da će ispuniti ove ciljeve prije ostalih, ali ukupni nedavni trendovi nisu dovoljni za postizanje neto-nulte emisije do sredine vijeka u većini regiona,“ zaključuje koautor studije, Maks Koc.

On dodaje da, ukoliko se trenutne stope razdvajanja nastave, manje od polovine subnacionalnih regiona će uspjeti da postigne neto-nultu emisiju ugljen-dioksida do 2050. godine. Zato je potrebno da sve nivoe vlasti pojačaju svoje napore, a razvijene zemlje bi trebalo da povećaju ulaganja u energetsku tranziciju u zemljama globalnog juga.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti