Baltičke zemlje sinhronizovale elektroenergetske mreže sa EU i napustile ruski sistem

Na putu pune energetske nezavisnosti od Rusije, Estonija, Letonija i Litvanija ostvarile su sinhronizaciju svojih elektroenergetskih mreža sa evropskom kontinentalnom mrežom (CEN). Time su baltičke zemlje napustile ruski sistem BRELL, značajno ojačavši svoju energetsku bezbjednost i geopolitičku poziciju unutar Evropske unije.

Inicijativa za sinhronizaciju dobila je značajnu podršku kroz program EU „Connecting Europe Facility“ (CEF) – više od 1,2 milijarde evra bespovratnih sredstava od 2014. godine, prenosi WindEurope.

Ključni element sinhronizacije je interkonektor „Harmony Link“ između Litvanije i Poljske, koji omogućava integraciju baltičkih država u evropsku mrežu i povećava kapacitet za prenos obnovljive energije. Iako su ove zemlje već povezane sa evropskom elektroenergetskom mrežom, dodatna ulaganja u interkonektore optimizovaće tokove električne energije, smanjiti cijene i osigurati stabilno snabdijevanje.

Pročitajte još:

Još 2018. godine više od 60 odsto električne energije u ovim zemljama dolazilo je iz fosilnih goriva, dok danas čak 72 odsto potiče iz obnovljivih izvora. Od ukupne potrošnje električne energije, 28 odsto generiše se iz energije vjetra, koja će nakon isključenja iz ruskog sistema igrati još značajniju ulogu.

Sve tri države sprovode aukcije za izgradnju vjetroelektrana na kopnu i moru, koristeći jednostavne aukcije sa diferencijalnim ugovorima (CfD), prema preporukama Evropske unije. Uz to, ulažu u inovativna rješenja: Estonija postavlja nove radarske sisteme koji smanjuju smetnje izazvane vjetroelektranama, čime se područje dostupno za izgradnju vjetroparkova povećava sa 10 odsto na preko 60 odsto teritorije zemlje. Letonija je ubrzala izdavanje ekoloških dozvola za prvih 400 MW vjetroelektrana na kopnu, a u planu su i projekti u državnim šumama. Litvanija istražuje nove načine za elektrifikaciju industrije korišćenjem energije vjetra.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti