Belgija poništila zakon o ukidanju nuklearne energije, Danska razmatra njen potencijal

Belgijski parlament je 15. maja 2025. donio značajnu odluku — velikom većinom glasova ukinuo je zakon iz 2003. kojim je bio predviđen postepeni prestanak upotrebe nuklearne energije i zabrana izgradnje novih nuklearnih kapaciteta. To znači da je Belgija i zvanično promijenila pravac svoje energetske politike.

Zakon iz 2003. predviđao je zatvaranje svih nuklearnih elektrana u zemlji, a tokom godina je nekoliko reaktora već ugašeno — Doel 3 u septembru 2022, Tihange 2 krajem januara 2023, dok se gašenje Tihange 1 i Doel 2 očekuje do kraja 2025. Međutim, uslijed geopolitičke situacije, energetske nesigurnosti i rastuće potrebe za stabilnim izvorima energije, dogovoreno je da se dva preostala reaktora, Doel 4 i Tihange 3, nastave koristiti još deset godina, kako navodi World Nuclear News.

Nova zakonska inicijativa formalno je podnijeta parlamentu u julu prošle godine. Na sjednici donjeg doma parlamenta 15. maja, zakon je usvojen sa 102 glasa za, osam protiv i 31 uzdržanim.

Belgijski nuklearni forum pozdravio je ovu odluku kao ispravljanje “istorijske greške” koja je, kako navode, imala dugotrajne negativne posljedice po nacionalnu energetsku politiku. 

Pročitajte još:

Danska otvara vrata analizi nuklearne energije

Istih dana kad i Belgija, i Danska je razmatrala izvodljivost i upotrebu nuklearne energije, prvi put poslije 40 godina zabrane. Zabrana je aktivna od 1985. godine, dok se trenutno preko 80 odsto energije dobija iz OIE. Međutim, na nedavnoj sjednici, dvije trećine poslanika podržalo je inicijativu da se sprovede temeljna analiza mogućnosti uvođenja nuklearne tehnologije u danski energetski miks.

Ministar za klimu, energetiku i komunalne djelatnosti izjavio je da Danska nema praksu u ovoj oblasti, ali da mora da razmotri sve opcije koje bi mogle da nadopune dominantne izvore — vjetar i sunce. 

Rezultati analize, koja će se fokusirati na nove nuklearne tehnologije i njihovu moguću ulogu u energetskoj stabilnosti, očekuju se naredne godine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti