Zabrana upotrebe plastičnih kesa, koje drastično povećavaju količine otpada u mnogim razvijenim zemljama odavno su na snazi, dok se u mnogim zemljama prepušta savjesti građana koji hoće ili neće ponijeti višekratne platnene. Iskorak u smanjenu zagađenja životne sredina na ovaj način napravila je Crna Gora, gdje su od oktobra zabranjene plastične kese.
Zakon o upravljanju otpadom predstavlja prekretnicu za Crnu Goru, a jedna od mjera je zabrana upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona, na prodajnom mestu robe ili proizvoda. Ovaj Zakon usvojen je još u aprilu, ali se počinje primjenivati nakon isteka roka od šest mjeseci od dana stupanja na snagu.
Poseban akcenat prilikom izrade Zakona usmjerena je na efikasno organizovan sistem preuzimanja, sakupljanja i obradu otpada od proizvoda: ambalaže, električne i elektronske opreme, baterija i akumulatora, vozila, ribolovnog materijala sa plastikom, plastike za jednokratnu upotrebu i guma.
Od prodaje plastičnih kesa trgovci će plaćati naknadu na račun Fonda za zaštitu životne sredine i mogu se koristiti samo za finansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja za štetnost upotrebe plastičnih kesa na životnu sredinu, saopšteno je ranije iz Vlade.
Pročitajte još:
- PROIZVODNJA I POTROŠNJA PLASTIKE MOGLA BI DA SE UTROSTRUČI DO 2060. GODINE?
- OD JULA OBAVEZNE FLAŠE SA SPOJENIM ČEPOVIMA U ČLANICAMA EU
- SARADNJA EU I MALIH OSTRVSKIH DRŽAVA ZA UNAPREĐENJE OTPORNOSTI NA EKOLOŠKE IZAZOVE
Na jesen se očekuje realizacija ključnih aktivnosti za ispunjavanje završnih mjerila Akcionog plana za klimatske promjene i životnu sredinu iz Poglavlja 27.
U Crnoj Gori pored ovog Zakona trenutno je u skupštinskoj proceduri Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijskom nadzoru.
„Od njegovog izglasavanja zavisi da li će ekološka inspekcija biti u sastavu Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, čime bi se stvorila mogućnost da Ministarstvo ima i inspekciju preko koje bi kontrolisalo stanje životne sredine“, rekao je za RTCG Vladimir Martinović, ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
U cilju upoznavanja javnosti sa novim Zakonom o upravljanju otpadom i podizanja ekološke svijesti pokrenut je „Arhus karavan“ koji već dvije sedmice obilazi sve gradove u Crnoj Gori.
Energetski portal