Djeca okružena zelenilom imaju bolju funkciju pluća

Foto-ilustracija; Unsplasg (Mieke Campbell)

Najnovija studija, u kojoj je učestvovalo čak 35.000 djece iz osam zemalja, otkrila je čvrstu vezu između izloženosti zelenim površinama u ranom djetinjstvu i bolje funkcije pluća.

Stručnjaci sa Instituta za globalno zdravlje Barselone obradili su podatke o izloženosti zelenim površinama iz dve različite vremenske tačke – trudnoće i djetinjstva (od tri do 12 godina). Da bi što preciznije odredili u kojoj mjeri su učesnici studije bili izloženi zelenilu, naučnici su koristili satelitske snimke za procjenu vegetacije u rasponu od 300 metara oko mjesta prebivališta djece.

Funkcija pluća mjerena je spirometrijskim testovima. Kako bi procjenili zapreminu pluća, istraživači su izmjerili maksimalnu količina vazduha koju osoba može da izdahne bez vremenskog ograničenja nakon dubokog udaha. A kao pokazatelj koliko su disajni putevi otvoreni, uzet je forsirani ekspiracioni volumen u jednoj sekundi, odnosno zapremina vazduha koja se izdahne u prvoj sekundi prinudnog disanja nakon dubokog udisaja.

Pročitajte još:

Studija, objavljena je u časopisu Environment International, pokazala je da djeca koja žive u zelenijim naseljima imaju bolju funkciju pluća, dok su oni, koji su živeli dalje od zelenih površina, imali manji volumen pluća.

Iako je pozitivna povezanost života u zelenijim naseljima sa funkcijom pluća primećena bez obzira na socioekonomski status, efekat je bio jači kod djece iz viših socioekonomskih sredina.

„Jedno od mogućih objašnjenja može biti da porodice sa visokim obrazovanjem ili prihodima mogu imati pristup kvalitetnijim, sigurnijim i bolje održavanim zelenim površinama“, rekla je glavna autorka studije, Amanda Fernandes.

Istraživači su takođe analizirali mjesta prebivališta majki tokom trudnoće, ali u ovom slučaju prisustvo ili odsustvo zelenila nije bilo povezano ni sa jednim od indikatora respiratornog zdravlja, što sugeriše da se uticaj zelenih površina na poboljšanu funkciju pluća odigrava u djetinjstvu.

“Naše razumijevanje o tome kako zelene površine utiču na funkciju pluća je još uvek nepotpuno. Znamo da zelene površine smanjuju zagađenje vazduha, što zauzvrat utiče na zdravlje respiratornih organa. Takođe vjerujemo da zelene površine mogu izložiti djecu korisnim mikrobima, što može doprineti razvoju imunog sistema i indirektno utiče na funkciju pluća. Konačno, zelene površine u blizini kuće verovatno podstiču fizičku aktivnost u uzrastu kada se pluća još razvijaju“, kaže Fernandes.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti