Okrugli sto na temu „Doprinos organizacija civilnog društva u procesima zaštite prirode Bosne i Hercegovine“ održan je u Banja Luci, gdje su predstavnici razmjenivali iskustva o područjima koja su pod pritiskom raznih štetnih projekata koji narušavaju životnu sredinu ili su kroz dokumente prostornog planiranja predviđena za zaštitu.
Kao jedno od područja koje bi trebalo biti zaštićeno iz Centra za životnu sredinu navode područje Gornje Neretve.
„To je prostor od 25.000 hektara, nalazi se na lokaciji opština Kalinovik i Gacko. Ujedno je i najbolje istraženo područje sa najvećim biodiverzitetnim značajem. Lokalne zajednice i stanovništvo podržavaju zaštitu područja, i u budućnosti bi trebalo biti jedno od navećih zaštićenih područja. S druge strane ugroženo je izgradnjom sedam malih hidroelektrana. Istraživaja su završena prije dvije godine, a čeka se na formalno proglašenje zaštićenog područja“, rekao je Vladimir Topić.
Ističe da postoji veliki broj inicijativa koje dolaze od organizacija, a i građani su zainteresovani za zaštitu određenih područja.
U BiH imamo samo tri odsto zaštićenih područja dok zemlje u okruženju po ili 30 odsto, a pojedine u svijetu čak 50 odsto i više.
Pročitajte još:
- Zabrana radova na Uni dokaz da građani mogu zaštiti prirodu
- Počinju geološka istraživanja Une o uticaju skladišta radioaktivnog otpada
- U Parku prirode Hutovo blato 38 biljnih vrsta imaju status ugroženosti
Ekolozi napominju da postoje mnogi benefiti od zaštićenih područja u vidu održivog razvoja, a danas imamo situaciju da su kod nas su mnoga područja napadnuta kako izgradnjom hidroelektrana tako i potencijalnim novim rudarskim projektima.
Andrijana Pekić, iz Udruženja Čuvari Majevice iz Lopara, rekla je da svaki čovjek koji je svjestan vrijednosti prirode u kojoj živi može podnijeti inicijativu za zaštitu od drveta do parka prirode ili nacionalnog parka.
Udruženje „Eko forum“ Zenica takođe se bori za proglašenje novih zaštićenih područja.
„Radimo na tome da proglašimo zaštićenim područjem jedan dio Grada Zenice Imamo jedan i po odsto teritorije pod zaštitom, ali nema adekvatnog upravljača, odnosno mehanizam zaštite. Pokušavamo da proglasimo park prirode Babina – Tvrtkovac“, rekla je Sanja Mlađenović Stević iz ovog Udruženja.