Električni reaktor smanjuje industrijske emisije

Foto-ilustracija: Unsplash (
Mikhail Ilin)

Dekarbonizacija sektora industrije je ključna u ublažavanju štetnih uticaja na klimu zbog čega je svaki izum od velikog značaja. Najnoviji dolazi sa Stanfordskog fakulteta ( eng. Stanford University) gdje je razvijen novi termohemijski reaktor generiše ogromnu toplotu potrebnu za industrijske procese koristeći električnu energiju umjesto fosilnih goriva.

Dizajn je takođe manji, jeftiniji i efikasniji od postojećih tehnologija koje koriste fosilna goriva.

„Imamo elektrifikovanu i skalabilnu reaktorsku infrastrukturu za termohemijske procese koja ima idealna svojstva grijanja i prenosa toplote. U suštini, mi guramo performanse reaktora do njihovih fizičkih granica i koristimo zelenu električnu energiju da ga pokrećemo“, rekao je Džonatan Fan, vanredni profesor elektrotehnike na Stanfordu i glavni autor rada.

Većina standardnih termohemijskih reaktora funkcioniše sagorijevanjem fosilnih goriva za zagrijavanje fluida, koji zatim teče kroz cijevi u reaktoru – kao kada kotao šalje toplu vodu do radijatora od livenog gvožđa u staroj kući, ali sa boljom izolacijom i na mnogo višim temperaturama. Ovo zahtijeva prilično veliku količinu infrastrukture, a postoje mnoge mogućnosti za gubitak toplote duž puta.

Novi elektrifikovani reaktor koristi magnetnu indukciju za generisanje toplote – isti proces koji se koristi u indukcionim šporetima. Umjesto da mora da prenosi toplotu kroz cijevi, indukcijsko grijanje stvara toplotu unutar samog reaktora, koristeći interakcije između električnih struja i magnetskih polja.

Pročitajte još:

Istraživači su koristili reaktor za pokretanje hemijske reakcije, nazvane reakcija obrnutog gasnog premještanja vode, koristeći novi održivi katalizator koji je razvio Metju Kanan, profesor hemije na Fakultetu za humanističke i prirodne nauke na Stanfordu i koautor rada. Ova reakcija, koja zahtijeva visoku temperaturu, može pretvoriti zarobljeni ugljen-dioksid u vrijedan gas koji se može koristiti za stvaranje održivih goriva.

U demonstraciji koncepta, reaktor je bio preko 85 odsto efikasan, što ukazuje na to da je gotovo sva električna energija pretvorena u korisnu toplotu.

Grupa naučnika već radi na povećanju kapaciteta nove tehnologije reaktora i proširenju njenih potencijalnih primjena.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti