Globalne emisije metana rastu ubrzano zbog ljudskih aktivnosti, pa je prema Globalnom budžetu za metan za 2024 (eng Global Methane Budget 2024.) njegova emisija porasla za 20 odsto u protekle dvije decenije, dok su rekordne količine zabilježene od 2020.
Metan je jedan od tri glavna gasa sa efektom staklene bašte, snažniji je od ugljen-dioksida, a opstaje kraće u poređenju sa ugljen-dioksidom i azotnim oksidom (nekoliko decenija).
Budžet su pripremili međunarodni istraživački partneri, uključujući CSIRO, nacionalnu naučnu agenciju Australije, kao dio Globalnog projekta za ugljenik. On pokriva 17 prirodnih i antropogenih (ljudski izazvanih) izvora i pokazuje da je metan porastao za 61 milion metričkih tona godišnje.
Pep Canadell, izvršni direktor CSIRO-a za Globalni projekat za ugljenik, izjavio je da su koncentracije metana nedavno porasle brže nego ikada od kada su započeta pouzdana merenja 1986. godine.
„Vidjeli smo veće stope rasta metana tokom posljednje tri godine, od 2020-2022, sa rekordom u 2021. godini. Ovaj porast znači da su koncentracije metana u atmosferi 2,6 puta veće nego u predindustrijskom periodu (1750. godine)“ rekao je Canadell.
Pročitajte još:
- Izvještaj o kvalitetu vazduha u Srbiji za 2023. pokazao smanjeno zagađenje
- Koliko termoelektrane u Srbiji i BiH krše ekološke propise i obaveze
- Začarani krug klimatskih promjena, šumskih požara i zagađenja vazduha
Izveštaj je pokazao da poljoprivreda doprinosi 40 odsto globalnih emisija metana iz ljudskih aktivnosti, na drugom mjestu su fosilna goriva (34 odsto), čvrsti otpad i otpadne vode (19 odsto), i sagorjevanje biomase i biogoriva (7 odsto).
Pet najvećih emitera antropogenog metana u 2020. godini bile su Kina (16 odsto), Indija (9 odsto), SAD (7 odsto), Brazil (6 odsto) i Rusija (5 odsto).
Smanjene antropogenih emisija metana ostvarile su EU i Australija, međutim na globalnom nivou emisije metana se moraju smanjit za 30 odsto do 2030. godine.
Za put ka neto nultim emisijama, u skladu sa Pariškim sporazumom, koji stabilizuje temperature ispod 2°C u odnosu na predindustrijski nivo, antropogene emisije metana moraju opasti za 45 odsto do 2050. godine u odnosu na nivo iz 2019. godine.
Globalni budžet za metan za 2024. godinu je četvrti takav budžet objavljen u časopisu Earth System Science Data.
Energetski portal