Ugovor za realizaciju projekta izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana u Srbiji, danas su sa konzorcijumom kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, potpisali Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike i Dužan Živković, generalni direktor EPS-a, navodi se u saopštenju Vlade.
Ugovor za izgradnju velikih solarnih elektrana u Srbiji predviđa postavljanje solarnih panela ukupne snage od najmanje 1.000 MWAC/1.200 MWDC. Plan uključuje i baterijske sisteme za skladištenje električne energije snage do 200 MW i kapaciteta do 400 MWh. Ovaj projekat će obezbijediti dodatni gigavat snage iz obnovljivih izvora energije.
Potpise ispred konzorcijuma UGT Renewables stavili su Adam Korteze, generalni izvršni direktor, Hjon Song Hong, predsjednik i generalni izvršni direktor Hyundai Engineering i Sang Min-Park, strateški menadžer Hyundai Engineering ogranka Beograd.
Potpisivanju ugovora u Predsjedništvu Srbije prisustvovali su i Kristofer Hil, ambasador SAD i Đang Vu Li, ambasador Republike Koreje.
Pročitajte još:
- Energetska tranzicija u Srbiji – izazovi i potencijali
- Zakonodavni okviri EU i Srbije za energetsku tranziciju
- Srbija – Aukcije za solar i vjetar u novembru
Vlada Srbije je 10. oktobra usvojila Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije u Srbiji, kao projekta od značaja za Srbiju. Planira se izgradnja solarnih elektrana u opštinama Negotin, Zaječar, Odžaci, Lebane, Leskovac i Bujanovac, a projekat obuhvata razvoj, izgradnju, puštanje u rad, kao i upravljanje i održavanje postrojenja tokom dvije godine nakon završetka izgradnje.
Solarne elektrane sastojaće se od fotonaponskih panela, nosača solarnih panela sa sistemima za praćenje kretanja sunca, baterijskih sistema za skladištenje električne energije, kao i pripadajuće niskonaponske, srednjenaponske i visokonaponske opreme.
Ovim projektom ostvaruju se ciljevi energetske tranzicije i ispunjavaju međunarodne obaveze, a biće eliminisana potreba za uvozom električne energije i osigurano dugoročno snabdijevanje potrošača po ekonomski pristupačnim cijenama.
Energetski portal