Prema najnovijem izvještaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA), ukupna zaposlenost u energetici porasla je za 3,8 odsto, premašivši 67 miliona radnih mjesta. Najveći rast zabilježen je u sektoru čiste energije, koji je dodao 1,5 miliona novih radnih mjesta, čineći 10 odsto ukupnog rasta zaposlenosti u ekonomijama sa vodećim tehnologijama čiste energije.
Solarna industrija prednjači sa preko pola miliona novih radnih mjesta, zahvaljujući rekordnom broju novih instalacija 2023. godine. Iako je sektor vjetroenergije zabilježio određene gubitke radnih mjesta, ukupna zaposlenost u ovoj industriji nastavila je da raste, jer se povećava broj novih projekata u izgradnji.
IEA navodi i da je sektor snabdijevanja naftom i gasom dodao više od 600.000 radnih mjesta 2023. godine nakon perioda opreznog ponovnog zapošljavanja nakon pandemije.
Zaposlenost u proizvodnji električnih vozila i baterija takođe bilježi rast, a tokom 2023. godine dodala je 410.000 radnih mjesta imajući u vidu da električna vozila sada zauzimaju skoro 20 odsto globalnog tržišta automobila.
Rast radnih mjesta u energetici predvođen je proizvodnjom – za razliku od prethodnih godina, kada je uglavnom bio vođen izgradnjom i montažom. Ovo u velikoj mjeri odražava porast investicija u proizvodnju čiste energije od 70 odsto u 2023. godini na 200 milijardi dolara.
Pročitajte još:
- COP29: Počinju ključni klimatski pregovori u Bakuu
- Intenzivniji razvoj industrije radioizotopa u Kini
- IEA: Primjena čiste energije bilježi rast, ali sa velikim regionalnim razlikama
Nedostatak kvalifikovane radne snage još uvijek je problem
Međunarodna agencija za energetiku ističe da je nedostatak kvalifikovane radne snage i dalje značajan izazov u mnogim sektorima energetike, posebno u visoko specijalizovanim oblastima poput mreža i nuklearne energije. Drugu godinu zaredom, većina anketiranih poslodavaca iz energetskog sektora, koji dolaze iz 27 zemalja, prijavila je planove za zapošljavanje, ali je naišla na poteškoće u pronalaženju kvalifikovanih kadrova za gotovo sve pozicije.
“Ovaj izvještaj pokazuje da je veće ulaganje u vještine i obuku od ključnog značaja. Vlade, privatni sektor i obrazovne institucije moraju da rade zajedno na poboljšanju sistema zapošljavanja, koji će igrati važnu ulogu u oblikovanju naše energetske budućnosti”, rekla je Laura Koći, direktorka IEA za održivost, tehnologiju i prognoze.
Na osnovu ranih podataka, predviđeno je da zaposlenost u energetici poraste za tri odsto u 2024. godini, što je usporavanje u poređenju sa prošlom godinom zbog uticaja ograničene ponude radne snage, visokih kamatnih stopa i promjena u očekivanoj realizaciji novih energetskih projekata.