Gradska razvojna agencija Banja Luka (CIDEA) zvanično se pridružila projektu PLASTIX , koji se bavi ključnim pitanjem plastičnog otpada, fokusirajući se na njegovu reciklažu i pronalaženje održivih alternativa kao dio tranzicije ka cirkularnoj ekonomiji.
Projekat uključuje 10 partnera iz šest zemalja i dva pridružena partnera. Fokus je na izazovima u vezi sa plastikom sa kojima se suočavaju mnogi evropski regioni, uključujući potrošnju velike količine plastike, potrebu za boljom reciklažom i ponovnom upotrebom, kao i mogućnost zamjene plastičnih materijala sirovinama biljnog porijekla.
Pored toga, PLASTIX istražuje rješenja za problem mikroplastike, koja značajno doprinosi klimatskim promjenama. Ovaj projekat je finansiran iz EU programa Interreg Europe i ima ukupnu vrijednost od 1,828,525 eura, dok će CIDEA realizovati aktivnosti u iznosu od 50,795 eura.
Tijana Trbojević, menadžer ovog projekta rekla je da ova saradnja predstavlja važan korak za Banju Luku u radu na unapređenju održivih praksi i podršci globalnim naporima za smanjenje plastičnog otpada.
Pročitajte još:
- Inovativna „živa plastika“ razgrađuje se za samo nedjelju dana
- Plastika u službi pasivnog grijanja i hlađenja zgrada
- Plastika od celuloze za zdraviju životnu sredinu
„Sada smo u projektu kao Discovery partner, pratimo aktivnosti i možemo očekivati da se projekat produži kako bi pristupili konkretnim aktivnostima“, rekla je Trbojević za Energetski portal.
Evropski gradovi igraju ključnu ulogu u rješavanju pitanja plastike kroz oblikovanje svojih politika i ulaganje u održive i inovativne prakse. Projekat PLASTIX je usklađen sa ključnim politikama EU, kao što su Evropska strategija za plastiku u cirkularnoj ekonomiji (2018) i novi Akcioni plan za cirkularnu ekonomiju EU (2020). Kroz međuregionalnu saradnju, PLASTIX okuplja aktere duž cijelog lanca vrijednosti – od istraživanja i razvoja do reciklaže – pomažući donosiocima politika u regionima da kreiraju efikasnije strategije za ekološki prihvatljivu industrijsku tranziciju.
Kao novi partner, CIDEA je učestvovala u petom „On-Site Deep Dive“ (OSDD) događaju održanom u Vermlandu u Švedskoj. Događaj je istakao bogatu cirkularnu ekonomiju regiona, uključujući seminar o plastici, cirkularnosti i ambalaži sa učešćem lidera industrije kao što su Blue Ocean Closures, IKEA, Karlstads Energi, Univerzitet Karlstad i Stora Enso.
Energetski portal