Hidroelektrana (HE) “Ulog” kod Kalinovika već u fazi probnog punjenja akumulacije pokazuje opasne probleme, poput gubitka vode u akumulaciji kroz novonastale pukotine između zidova brane i okolnog tla, što prijeti bezbjednosnom katastrofom i ugrožava naselja nizvodno, obznanili su iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT i Udruženja za zaštitu okoline “Zeleni Neretva“ Konjic.
Pozvali su nadležne institucije da hitno reaguju i da zaštite stanovništvo i životnu sredinu.
Amir Variščić, predsjednik Udruženja “Zeleni Neretva“ kaže da će apel uputiti Agenciji za vodno područje Jadranskog mora, na prvom mjestu, a potom federalnim ministarstvima poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te životne sredine i turizma, kao i drugim nadležnim instancama.
„Nama ostaje da uputimo apel nadležnim institucijama s obzirom na to da su naše tužbe po sudovima. Donekle nas tješi da se u slučaj izgradnje HE “Ulog“ uključilo Pravobranilaštvo BiH, s obzirom na to da postoje ozbiljne naznake da je dio projekta realizovan i na teritoriji FBiH. Ranije se u slučaj bilo uključilo Federalno pravobranilaštvo i u jednom trenutku su nam dali pozitivne odgovore, ali su se odjednom povukli, dok s Federalnom vladom tražimo sastanak već godinu i po“, kaže Variščić.
Podsjeća da se HE “Ulog“ gradi na seizmološki najaktivnijem području i jednoj od najnestabilnijih padina u BiH, a za koje su stručnjaci procijenili i isticali da nije preporučljivo izvođenje bilo kakvih građevinskih radova, a kamoli hidroelektrane.
„Realno, potkopavanjem se može desiti da se cijelo brdo sruši što bi, naravno, izazvalo plimni talas nizvodno. Nažalost, investitor ne želi ni s kim komunicirati od medija pa nadalje i bukvalno smo osuđeni na milost i nemilost“, navodi on.
Pročitajte još:
- Ispravljen propust – neće doći do obustave radova na Hidroelektrani Dabar
- Smanjena proizvodnja hidroenergije uticala na rast cijena struje i povećanje CO2
- Nakon deset godina poništena koncesija za hidroelektrane na Neretvi
Javnost podsjeća na to da je gradilište napušteno 2013.godine nakon što su u dva odvojena incidenta poginula dva radnika te da su u međuvremenu rađene preinake projekta, nakon čega su uspjeli 2020.godine ishodovati sve dozvole, bez ponovnih postupaka i uprkos njihovim silnim tužbama.
„Početkom ljeta su otpočeli probno punjenje bez ikakvih najava i ponovo su se suočili s problemima, kontinuiranog gubitka vode nakon čega su uslijedile intervencije tzv.injektiranja. Prije 10 dana nivo Neretve u Konjicu je porastao za 30 centimetara za što je, s obzirom na sušu, bilo potrebno 15 kišnih dana. Međutim, nakon toga smo saznali da u noći s prošlog ponedjeljka na utorak injektiranja nisu uspjela, da je pukotina “proradila“ i da je nivo visine akumulacije u području brane pao za 70 centimetara za samo jednu noć, što se u Konjicu jako dobro osjetilo“ priča Variščić.
Kaže i da je vodni inspektor iz RS naredio ispitivanja površinske vode te da je na dva lokaliteta utvrđeno prisustvo teških metala poput kadmija i olova, čija koncentracija prelazi dozvoljene granične vrijednosti za ovu kategoriju vodotoka.
„HE “Ulog“ je u akademskim krugovima označena kao bezbjednosno-ekološka bomba i zaista postoji opravdan strah za sigurnost ljudi i materijalnih dobara nizvodno, počevši od Konjica, Jablanice, Mostara, ali i dalje“, zaključio je Variščić.
Izvor: Avaz