Volonteri i spasioci osiguravaju obale rijeka poljskog istorijskog grada Vroclava dok stanovnici drugih mjesta centralne Evrope zbrajaju troškove poplava, koje su opustošile čitave regije i odnijele najmanje 21 život.
Razorne poplave poharale su područja od Rumunije do Poljske. Iako su se vode povukle u mnogim područjima, druga mjesta strahuju da će se rijeke probiti i do njihovih obala.
Češko-poljska pogranična područja među najteže su pogođenima od vikenda, dok su nabujale rijeke pune otpadaka pustošile istorijske gradove, rušile mostove i uništavale kuće.
Istovremeno, veliki vodeni talas koji ide Dunavom stigao je u Slovačku, a za njega se pripremaju i u Mađarskoj, posebno u Budimpešti, gdje je već na terenu i vojska.
Volonteri i dežurne službe radili su cijelu noć kako bi utvrdili poljski grad Vroclav protiv nadolazećih poplavnih voda, dok je Mađarska otvorila branu, a premijer je upozorio da se približava “presudan period”, prenose svjetske i regionalne agencije.
We are closely monitoring reports of the devastating floods in Central Europe and extend sympathy to our Allies, Czechia 🇨🇿, Germany 🇩🇪, Hungary 🇭🇺, Poland 🇵🇱, Romania 🇷🇴, and Slovakia 🇸🇰. Through its Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre, NATO responds to natural… pic.twitter.com/uvnBXBWmrU
— Ambassador Julianne Smith (@USAmbNATO) September 18, 2024
U gradovima Višegradu i Sentandreji, sjeverno od Budimpešte, vlasti su postavile mobilne brane kako bi ograničile poplave iz Dunava. Budimpešta se priprema za rekordne nivoe vodostaja te je zatvorila Margitin otok, odmaralište s hotelima i restoranima.
U Slovačkoj je ministar okoline Tomas Taraba rekao da je vodostaj Dunava tokom noći dosegnuo blizu 10 metara i da nivo vode neće tako lako opasti. Dodao je da se šteta uzrokovana poplavama širom zemlje procjenjuje na oko 20 miliona eura.
Treći najveći poljski grad Vroclav priprema se za vrhunac vodostaja na rijekama Odri i Bistrici.
Pročitajte još:
- U RS nema opasnosti od poplava
- Srednju Evropu pogodilo snažno nevrijeme
- 10 godina od poplava 2014: Da li se one mogu ponoviti?
U sjevernom predgrađu 44-godišnji IT programer Michal Nakiewicz jedan je od desetina volontera koji timovima za vanredne situacije pomažu naslagati vreće s pijeskom na obalama Bistrice.
„Vidio sam i roditelje i djecu kako pomažu puniti pijesak. Vidio sam čak i 5-godišnjake i 6-godišnjake, tako da je to bio pravi tim. Mislim da nema dovoljno osoblja u službama za pomoć, tako da je svaki par ruku od pomoći“, rekao je Nakiewicz.
Gradski zoološki vrt pozvao je dobrovoljce da pomognu u punjenju vreća pijeskom kako bi zaštitili životinjske nastambe, a zaposlenici i volonteri počeli su premještati neke od 450.000 knjiga iz arhiva glavne gradske crkve na više spratove zgrade Nadbiskupijskog arhiva.
Katarzyna Pelczynska-Nalecz, ministarka fondova i regionalnog razvoja Poljske saopštila je putem društevnih mreža da će 340,9 miliona eura biti preusmjereno iz sredstava Evropske unije za obnovu novu porodičnih kuća, popravku energetske infrastrukture i vodovodnih i kanalizacionih mreža u opštinama pogođenim poplavom. Za izgradnju nasipa, rezervoara i brana, odnosno za investicije koje će obezbijediti dugoročnu zaštitu od poplava širom Poljske biće izdvojeno 795,5 miliona eura.
Energetski portal