U iznalaženju efikasnijeg načina pokretanja automobila od baterija i motora razvijeno je inovativno rješenje – magnetna levitacija. Grupa japanskih naučnika sa Okinava Instituta za nauku i tehnologiju (eng. Okinawa Institute of Science and Technology) razvila je stazu koja omogućava magnetnu levitaciju, koja ne zahtijeva spoljašnje napajanje.
To znači da je energija potrebna samo pri pokretanju, za generisanje početnog magnetnog polja. Tehnologija levitacije, često nazvana magnetska levitacija ili maglev, oslanja se na magnetska polja za podizanje i pogon objekata bez potrebe za direktnim kontaktom sa tlom. Iako maglev vozovi funkcionišu već godinama, ovo je prvi put da je tehnologija uspješno prilagođena za automobile.
Japanska inovacija prevazilazi konvencionalne maglev sisteme korišćenjem naprednih superprovodnika i mehanizama kvantnog zaključavanja.
Na površini, magnetna levitacija uzrokuje da se objekti, odnosno automobili, uzdignu nekoliko centimetara iznad ove staze. Ovo eliminiše trenje, tako da je automobil u stanju da se kreće bez potrebe za baterijama, motorima ili bilo kojim oblikom mehaničkog ili električnog potiska.
Da bi se postigao ovaj efekat, potrebno je da automobil bude napravljen od dijamagnetnih materijala, a zatim magneti duž gusjenica obezbjeđuju intenzivno magnetno polje koje uzrokuje da predmet lebdi na površini.
Magnetnom levitacijom upotreba motora i baterija postaće prošlost, a to će biti moguće dok se prevaziđu izazovi eksperimentalnog prototipa. Prvi od njih je potreba za smanjenjem kinetičke energije na površinskom nivou. Drugi problem koji donosi realna veličina je takozvano vrtložno prigušenje.
Pročitajte još:
- Nove tehnologije farbanja auta štede bateriju EV
- Manje CO2 emisija i nesreća uz solarne panele iznad auto-puteva
- Automobilski gigant elektrifikuje budućnost
Institut je podnio patentnu prijavu za ovu tehnologiju, a očekuje se da će biti primijenjena kroz demonstracione eksperimente.
“Globalno tržište EUV litografije očekuje se da će porasti sa 8,9 milijardi dolara u 2024. godini na 17,4 milijardi u 2030. godini, sa prosječnom godišnjom stopom rasta od približno 12 odsto. Ovaj patent ima potencijal da generiše ogromne ekonomske koristi“, rekao je profesor Tsumoru Šinteke sa Instituta za nauku i tehnologiju Okinava.
Uticaj na životnu sredinu
Upotrebom automobila na levitaciju smanjiće se zagađenje jer ne proizvode štetne emisije, a odsustvo mehaničkih dijelova znači znatno niže troškove održavanja. Dok upotreba baterija zahtijevaja rudarenje rijetkih metala i proizvodi otpad. Oslanjanje tehnologije na magnetska polja, koja se mogu generisati i održavati uz minimalan unos energije, predstavlja održivu alternativu kako za fosilna goriva, tako i za električnu energiju.
Energetski portal