Iz Vodovoda A.D. Banja Luka navode da se kontrola vode odvija se prema rješenju nadležne Zdravstveno–sanitarne inspekcije, koje je izdato u skladu s odredbama Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće.
U njihovoj laboratoriji se godišnje analizira preko 5.000 uzoraka vode, kako u hemijskom, tako i u mikrobiološkom pogledu. Na ovaj način, omogućava se praćenje i kontrolisanje kvaliteta sirove i prečišćene vode iz rezervoara, ali i uzoraka distributivne mreže na slavinama kod potrošača. Pored njihove laboratorije, uzorci vode takođe se analiziraju u laboratoriji Instituta za javno zdravstvo Banja Luka.
Kako navode, svi ovi procesi zajedno omogućuju da se građanima pruži kvalitetna voda za piće koja zadovoljava u hemijskom, mikrobiološkom, biološkom, parazitološkom, virusološkom i radiološkom pogledu.
Miljana Miljanović, direktorka Sektora kvaliteta vode i ekologije Vodovoda Banja Luka, rekla je za RTRS da je voda za piće odličnog kvaliteta, ona je zdravstveno bezbjedna i odgovora neormativima pravilnika vode za piće.
Kako je objasnila, kvalitet vode za piće i kvalitet vode na kupalištima ne treba dovoditi u isti kontekst. Razlog jeste da Banja Luka nema organizovano odvođenje otpadnih voda i nema postrojenje za prečišćenje otpadnih voda. Međutim, što se tiče vodozahvata u Novoseliji, sa obe strana Vrbasa postoje kolektori za odvođenje otpadnih voda. Prema laboratorijskim analizama, sirova voda rijeke Vrbas na vodozahvatu, spada i po fizičko-hemijskim i mikrobiološkim parametrima u prvi ili drugu klasu prema Uredbi o klasifikaciji vode i kategorizaciji vodovoda. Prema ovoj Uredbi, kako objašnjava, dozvoljeno je da se voda prve i druge kategorije zahvata za preradu za vodu za piće.
Pročitajte još:
- SOKOLAC GRADI POSTROJENJE ZA PREČIŠĆAVANJE VODE ZA PIĆE
- UPOZORENJE NA IZUZETNO VISOKE TEMPERATURE, APEL ZA RACIONALNU POTROŠNJU VODE
- ANALIZIRANO STANJE O VODOSNABDIJEVANJU U BANJA LUCI
Direktorka Miljanović, istakla je da u Novoseliji postoji fabrika vode, odnosno postrojenje za prečišćavanje vode, koje je projektovano tako da može da odgovori svih izazovima i da se dobije kod potrošača zdravstveno bezbijedna voda za piće.
,,Sirova voda Vrbasa, prolazi kroz nekoliko faza. Faza prethodne dezinfekcije, korekcije PH vrijednosti, taloženje, filtracija, završna dezinfekcija, da bi se dobila zdravstveno bezbijedna voda za pića’’, rekla je za RTRS Miljanović.
Na sajtu Vodovoda Banja Luka navodi se da građani mogu da prijave ukoliko primjete bilo kakve promjene u kvalitetu vode ili druge probleme.
Energetski portal