Kako do efikasnog finansiranja zelene tranzicije u Srbiji?

Kako bi doprinijeli stvaranju održivog finansijskog okvira koji će omogućiti efikasniju zelenu tranziciju u Srbiji, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Delegacija Evropske unije u Srbiji, Ministarstvo zaštite životne sredine i Evropska investiciona banka (EIB) organizovali su prošle nedjelje u Beogradu konferenciju o mogućnostima i preprekama za pospješivanje finansiranja zelene tranzicije. Događaj je organizovan u saradnji sa Udruženjem banaka Srbije (UBS), a okupio je predstavnike/ce nadležnih državnih institucija, komercijalnih banaka, međunarodnih finansijskih institucija, međunarodnih organizacija i privrede.

Na konferenciji je bilo riječi o unapređenju koordinacije između finansijskog i poslovnog sektora koja je neophodna u procesu zelene tranzicije, uspješnim mehanizmima zelenog finansiranja koji su već primjenjivani u Srbiji, kao i o glavnim pravcima za unaprijeđenje regulatornog okvira za finansiranje ove tranzicije.

Državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine, Sandra Dokić poručila je da je to Ministarstvo potpuno posvećeno daljem unapređenju politika i zakonodavnog okvira koji će omogućiti brži i efikasniji prelazak na zelenu ekonomiju, kroz olakšavanje pristupa finansijskim sredstvima za zelene projekte.

„Platforma Zelena agenda u Srbiji je odličan model, kako za mobilisanje zelenih investicija, tako i za udruživanje neophodnih finansijskih sredstava. Do sada smo zajednički ostvarili značajan napredak, jer smo podigli interesovanje privrede, ali i lokalnih samouprava i javnih preduzeća za projekte zelene ekonomije, a sada je neophodno obezbjediti dodatnu podršku radi ubrzanja ovih investicija”, izjavila je Dokić.

Ona je dodala da je Ministarstvo spremno da u narednom periodu intenzivno radi na razvoju institucionalnih kapaciteta, povezivanju relevantnih institucija i aktera, uspostavljanju procedura i definisanju sveobuhvatnog nacionalnog mehanizma zelenog finansiranja, što uključuje državne institucije, međunarodne finansijske institucije i komercijalne banke, ali i privredu i javni sektor.

Pročitajte još:

Šef Regionalnog centra EIB za Zapadni Balkan, Damjan Sorel, naveo je EU za Zelenu agendu u Srbiji kao primjer inicijative za ubrzavanje zelenih investicija, navodeći da će projekti koji su podržani u okviru ove inicijative pomoći privredi zemlje i malim i srednjim preduzećima da postanu otporniji na razorne efekte klimatskih promjena.

„Ovo je posebno važno za lokalne kompanije, od kojih 10 odsto već bilježi gubitke uslijed prirodnih katastrofa. Međutim, zbog nedostatka pristupa finansiranju, stručnosti u razvoju zelenih projekata i pogodnih praksi zelenog upravljanja, nisu dovoljno spremni da uključe klimatske aspekte u upravljanje poslovanjem. Tehnička podrška koju EIB pruža bankama u okviru EU za Zelenu agendu će pomoći da se inovativne i ekološki prihvatljive ideje pretvore projekte koji mogu da dobiju finansiranje”, izjavio je Sorel.

Foto: UNDP

Na konferenciji su identifikovane i konkretne potrebe privrede, finansijskog sektora i državnih institucija za unapređenjem njihovih vještina za bolje korišćenje i raspodjelu dostupnih sredstava za aktivnosti i projekte koji doprinose zelenoj tranziciji. Takođe, razmatrani su najbolji načini za prepoznavanje i odobravanje finansiranja zelenih projekata. Konferencija je ukazala i na korake koje je potrebno preduzeti kako bi se efikasnije koristili fondovi namijenjeni zelenim inicijativama.

Svoja iskustva sa „zelenim” finansiranjem na događaju su podijelili predstavnici kompanija Nelt DOO, Zorka-Keramika DOO i Steel Impex DOO, koji uz podršku inicijative EU za Zelenu agendu u Srbiji uspješno sprovode svoje inovativne zelene projekte.

Ova inicijativa je od 2022. godine obezbijedila mentorsku podršku i sufinansiranje u iznosu od 4.17 miliona dolara za sprovođenje inovativnih zelenih projekata širom Srbije. Svaki dolar donatorske podrške privukao je skoro šest dolara iz drugih izvora, uključujući i sopstvena sredstva korisnika. Na taj način je do sada uloženo preko 30 miliona dolara, što čini oko 15 odsto svih procijenjenih zelenih ulaganja u Srbiji.

Projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji”, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom, uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbijedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

Izvor: UNDP

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti