Kako je napredovao energetski sektor Srbije prema preporukama Bijele knjige?

Bijela knjiga Savjeta stranih investitora za 2024. godinu predstavlja godišnji izvještaj koji ocjenjuje napredak u primjeni preporuka za unapređenje poslovanja i privredne regulative u Srbiji. U njoj se rangiraju sektori prema postignućima na osnovu metodologije koja koristi Likertovu skalu: “značajan napredak” donosi 3 poena, “određeni napredak” 2 poena, a “bez napretka” 1 poen.

Jedan od sektora koji je Bijela knjiga obuhvatila jeste i energetika, ocjenjujući osam preporuka, i to četiri iz oblasti električne energije, dvije iz oblasti obnovljivih izvora energije i dvije iz oblasti energetske efikasnosti.

Foto-ilustracija: Unsplash (riccardo-annandale)

U ukupnom rangiranju, energetski sektor je zauzeo prvo mjesto u 2024. godini, sa indeksom 2,63 od maksimalnih 3. U 2023. godini ovaj indeks je iznosio 2,30.
Kada je riječ o oblasti električne energije, prva preporuka data je u Bijeloj knjizi 2016. godine. Ona se odnosi na to da regulacija cijena električne energije treba da bude napuštena (ali osjetljivi kupci treba da budu zaštićeni), što bi omogućilo nova ulaganja u modernizaciju i revitalizaciju proizvodnje uglja i električne energije. Ocijenjeno je da je ova preporuka ostvarila značajan napredak do danas.

Druga preporuka iz 2020. godine navodi da treba nastaviti rad na stvaranju potrebnih uslova za uvođenje instrumenata naknada za korišćenje uglja (eng. Carbon pricing), a ocijenjena je sa određenim napretkom.

Treća preporuka iz 2021. godine nalaže da treba propisati ciljane uštede energije, jer to predviđa i Direktiva 2012/27/EC kao i njena dopuna 2018/2002/EC. Kako je tada navedeno, u toku je priprema prijedloga revizije ciljeva za energetsku efikasnost u smislu njihovih povećanja. Tu je takođe potrebno predvidjeti i smanjenje “specifične potrošnje” energije, tj. potrošnje po jedinci proizvoda. U odnosu na ovo, preporuka je ocijenjena kao – određeni napredak.

Pročitajte još:

Sa određenim napretkom ocijenjena je i četvrta preporuka iz 2022. godine, koja glasi da je potrebno uskladiti regulativu vezano za obračun PDV-a na računima za prozjumere.
Kada se govori o oblasti obnovljivih izvora energije, prva preporuka iz 2021. godine kaže – Podzakonski akti koji će bliže uređivati sisteme podsticaja treba da budu skrojeni tako da ubrzaju investicije u sektor obnovljivih izvora energije i da prate zajedničke smjernice EBRD-a i Energetske zajednice. Ovdje je ostvaren značajan napredak.

Ovakvu ocjenu dobila je i preporuka iz 2022. godine u kojoj se navodi da treba prilagoditi regulativu i metodologiju za određivanje maksimalne cijene na aukcijama tako da više odražava uticaj tržišne cijene električne energije.

Posljednja oblast odnosi se na energetsku efikasnost, a prva preporuka iz nje koja je data 2017. godine, glasi da treba usvojiti funkcionalni model ugovora koji će uređivati snabdijevanje energijom. Ocijenjen je značajan napredak za ovu preporuku.
Druga preporuka takođe je iz 2017. godine i odnosi se na unapređenje kapaciteta za Komisiju za javno-privatna partnerstva i druge značajne javne subjekte, u smislu ugovaranja i korišćenja energije i snabdijevanja energijom, uključujući javni i privatni sektor. I ona je ocijenjena sa značajnim napretkom.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti