Na Bijeloj rijeci uklonjene barijere stare i do 250 godina

Foto-ilustracija: Pixabay (Camera-man)

Bijela rijeka, koja se nalazi u Nacionalnom parku Plitvička jezera u Hrvatskoj, iako se prostire dužinom svega 4,5 kilometara, tokom posljednjih 250 godina ispresjecana je raznim barijerama. Ova rijeka predstavlja jedan od dva najvažnija vodotoka na Plitvičkim jezerima, koji dovode vodu do jezera, zbog čega je veoma važna.

Tokom prethodnih 300 godina, ljudi koji su živjeli u ovom području, gradili su na Bijeloj rijeci vodenice i pilane, s obzirom na to da je ona bila stalni izvor vode. Međutim, danas gotovo ni jedna od tih vodenica i pilana nisu više u funkciji, a prouzrokuju štetu kako samoj rijeci, tako i cijelom ekosistemu ovog djela prirode.

Zbog toga su stručnjaci iz Nacionalnog parka Plitvička jezera i Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), uklonili barijere i time omogućili Bijeloj rijeci da ponovo poteče prirodnim vodotokom. Akcija koju su sproveli predstavlja prvo kompleksnije uklanjanje barijera sa nekog vodotoka u Hrvatskoj.

Zahvaljujući ovakvom poduhvatu, autohtonim dunavskim pastrmkama omogućeno je slobodno kretanje cijelim tokom rijeke, a kako navode iz WWF-a, lijepa vijest jeste da su prve pastrmke već uočene u obnovljenom toku Bijele rijeke. Ova vrsta nekada je bila najzastupljenija u vodama Nacionalnog parka, međutim izlovom i umetnutim barijerama na Bijeloj rijeci, što im je onemogućavalo migraciju uzvodno radi mrešćenja, dovedene su do granice izumiranja.

Pročitajte još:

Kako navode iz WWF-a, uklanjanjem i zahvatima na osam barijera na toku Bijele rijeke, oslobođeno je ukupno osam kilometara toka od izvora Bijele reke do Prošćanskog jezera. Od ukupno osam uklonjenih prepreka, četiri su bile fizičke barijere koje su potpuno uklonjene. Na ostale četiri lokacije, sprovedeno je drugačije uklanjanje prepreka. Naime, kako objašnjavaju, voda Bijele rijeke podjeljena je u dva toka, na način da je jedan tok vraćen u njegovo prirodno korito, dok su drugi tok ostavili da prolazi kroz ostatke od nekadašnjih vodenica. Razlog za takvu odluku jeste što su sada to postala neka nova staništa koja su važna. Te lokacije naselile su određene biljke i životinje koje nisu željeli da uništavaju.

Iako je ova rijeka veliku promjenu doživjela tokom posljednja dva mjeseca, cjelokupan proces koji je doveo do njenog današnjeg stanja, trajao je godinama. Preciznije, tokom šest godina prikupljali su se podaci, sprovodio monitoring, radila potrebna hidrološka, biološka, geodetska i druga istraživanja i mjerenja.

Bijela rijeka sada je oslobođena od betonskih cijevi, visokih kamenih zidova sa bočnih strana, a obnovom mosta od suvog kamena i uklanjanjem posljednje barijere, nakon mnogo godina, ova rijeka vraća se svojoj sestri, Crnoj rijeci. Kako navode, vraćene su u spoj iz kojeg iz niko neće rastaviti nasutom zemljom, betonom ili kamenom.

Objašnjavajući zbog čega je važno sprovoditi ovakve akcije, iz WWF-a kažu da slobodni rječni tokovi doprinose kvalitetnijoj odbrani od dužih perioda suša, umanjuju štete od poplava i doprinose se očuvanju vodenog toka i nivoa podzemnih voda.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti