Prizori rijeke Sane u Prijedoru ovih dana izgledaju veoma zabrinjavajuće uslijed dugotrajne suše koja je pogodila našu zemlju, ali i regiju te veći dio Evrope. Ono što je još zabrinjavajuće jeste i najavljena sušna jesen.
Fotografije čiji je autor Nijaz Brkić, a koje su podijeljene na Facebook stranici “Bosnia Storm Chasers – prva BH zajednica lovaca na oluje” dočaravaju kako rijeka Sana u Prijedoru izgleda posljednjeg dana klimatološkog ljeta 31. avgusta.
Suša, koja je ovog ljeta dominantna, dovela je do toga da jedna od najljepših bh rijeka izgleda poput močvare uz veoma nizak vodostaj.
Ovo nije slučaj samo sa Sanom, već se slični prizori mogu vidjeti i na rijekama širom Bosne i Hercegovine, a posebno je situacija teška na izvoru rijeke Bosne.
Zajednički istraživački centar Evropske komisije objavio je izveštaj u kojem naučnici upozoravaju: dvije trećine evropskog kontinenta suočilo se sa najvećom sušom u proteklih pet stoljeća, a stvari bi mogle da postanu još gore.
Sve prognoze do sada objavljene, sa najavama kakve nam jeseni i zime slijede, ukazuju na to da ćemo za pravo osvježenje i značajne padavine morati sačekati bar do novembra.
Pročitajte još:
- U delti rijeke Neretve dobro očuvane populacije pojedinih endemičnih vrsta
- Koliko su degradirani slatkovodni sistemi – Šta pokazuje izvještaj Ujedinjenih nacija
- Opasnost koja prijeti Pacifiku – upozorenje za cijeli svijet
Kako su ranije najavili federalni meteorolozi, tokom meteorološke jeseni od prvog septembra do tridesetog novembra očekuje se viša srednja temperatura vazduha u odnosu na prosječnu temperaturu u periodu 1981-2010. godine. Takođe, prognozirano je da će i padavine biti ispod prosjeka.
Do tada je na nama da koliko-toliko, bar onoliko koliko je u našoj moći, pokušamo da sačuvamo prirodu i njena bogatstva kojim je naša zemlja itekako puna.
Izvor: Klix.ba