Otkriven prah koji izvlači CO2 iz vazduha

Kako bi se smanjio nivo ugljen-dioksida (CO2) i zaustavilo globalno zagrijavanje već se primjenju brojne tehnike poput hvatanja ugljenika, ali je ova metoda efikasna samo za koncentrisane izvore. Novo otkriće naučnika omogućiće izvlačenje CO2 iz okolnog vazduha, gdje su koncentracije stotine puta niže nego u dimnim gasovima.

Nivoi CO₂ u atmosferi sada su 50 odsto viši u odnosu na nivoe prije industrijske revolucije.

foto-ilustracija: Pixabay/geralt

Novi tip apsorbujućeg materijala  su razvili hemičari sa Univerziteta Kalifornija, a mogao bi pomogne svijetu da postigne negativne emisije. Riječ je o žutom prahu, a prema prvim ispitivanjima pola kilograma može ukloniti onoliko ugljen-dioksida koliko i jedno drvo.

Ovaj porozni materijal, poznat kao kovalentni organski okvir (COF), hvata CO₂ iz okolnog vazduha bez degradacije izazvane vodom ili drugim zagađivačima, što je jedno od glavnih ograničenja postojećih DAC tehnologija.

Pročitajte još:

Omar Jagi, profesor hemije i autor rada koji je objavljen u časopisu Nature, bio je na pragu ovog otkrića prije dvije godine.

„Hvatanje CO₂ iz vazduha je veoma izazovan problem. Potrebno je da materijal ima veliki kapacitet za ugljen-dioksid, da je veoma selektivan, stabilan u vodi i oksidativnim uslovima, da se može reciklirati, da ima nisku temperaturu regeneracije i da je moguće masovno proizvoditi”, kaže Jagi. Dodaje da ovaj materijal otvara nove mogućnosti u naporima da se izborimo sa klimatskim problemima.

Dominantna metoda hvatanja ugljenika danas uključuje protok izduvnih gasova kroz tečne amine, koji vezuju ugljen-dioksid. Jagi je objasnio da je problem sa tečnim aminima to što se teško obnavljaju i lako isparavaju, što troši mnogo energije i otežava njihovu širu upotrebu u industriji. Međutim, ovaj prah ima snažnu, hemijski i termalno stabilnu osnovu, zahtijeva manje energije i pokazali su da može izdržati 100 ciklusa bez gubitka kapaciteta.

Očekuje se da će prah za komercijalnu upotrebu biti spreman za dvije godine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti