Svjetske cijene prehrambenih proizvoda zabilježile su rast u novembru, dostigavši najviši nivo od aprila 2023. godine, prema izvještaju Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
Indeks cijena hrane FAO, koji mjeri mjesečne promjene u međunarodnim cijenama ključnih prehrambenih proizvoda, porastao je za 5,7 odsto pod uticajem rasta cijena biljnih ulja i povećane globalne potražnje.
Cijene biljnih ulja značajno su skočile drugi mjesec zaredom – za 7,5 odsto i sada su 32 odsto više u odnosu na isti mjesec prošle godine. Skok cijena podstaknut je zabrinutošću zbog niže proizvodnje u jugoistočnoj Aziji uslijed nepovoljnih vremenskih uslova, kao i povećanom potražnjom za uljima poput sojinog, uljane repice i suncokretovog ulja.
Rast cijena mliječnih proizvoda za 0,6 odsto dodatno je doprinio ovom trendu, zahvaljujući povećanoj potražnji na međunarodnom tržištu, dok su cijene putera dostigle nove rekorde zbog niskih zaliha i velike potražnje u zapadnoj Evropi.
Pročitajte još:
- Livanjski sir upisan u Registar oznaka geografskog porijekla EU
- Kako će se skok cijena uljarica odraziti na naše tržište?
- Kako prilagoditi uzgoj osnovnih namirnica klimatskim ekstremima
Nasuprot tome, cijene žitarica, šećera i mesa zabilježile su pad. Smanjenje cijena žitarica za 2,7 odsto u odnosu na prethodni mjesec uzrokovano je povoljnim vremenskim uslovima i povećanom ponudom iz tekuće žetve na južnoj hemisferi, dok su cijene šećera pale za 2,4 odsto od oktobra uslijed sezonskog povećanja proizvodnje u Aziji i povoljnijih vremenskih prilika u Brazilu.
Na tržištu mesa, slabija potražnja i obilne ponude svinjskog mesa u Evropskoj uniji dovele su do pada cijena za 0,8 odsto, dok su cijene živinskog i ovčijeg mesa zabilježile nešto blaži pad.
FAO je takođe objavio novu prognozu za globalnu proizvodnju žitarica za 2024. godinu, koja predviđa neznatan pad u odnosu na prethodnu godinu, ali zadržava optimizam zbog stabilne proizvodnje pšenice i rekordne proizvodnje pirinča. Međutim, predviđa se smanjenje proizvodnje kukuruza zbog nižih prinosa u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama.
Energetski portal