Mreža organizacija i pojedinaca ujedinjenih u borbi za pristup vodi, Pravo na vodu, u saradnji sa Organizacijom za političku ekologiju (POLEKOL), pokrenula je inicijativu za obnovu postojećih i izgradnju novih česmi širom Srbije.
Građani sada imaju mogućnost da zajednički, na jednostavan način, pošalju peticiju za obnovu ili izgradnju javnih česmi na mjestu gdje smatraju da je njeno postojanje neophodno, navodi se u saopštenju POLEKOL-a.
“Iz godine u godinu se suočavamo sa sve češćim i intenzivnijim toplotnim talasima. Ekstremno visoke temperature, uslovljene klimatskim promjenama, mogu ozbiljno narušiti zdravlje ljudi, posebno ranjivih grupa poput dece, ljudi sa hroničnim bolestima, starijih i osobe u situaciji beskućništva. Voda tokom ovakvih vremenskih nepogoda je spasonosna, a omogućavanje pristupa vodi putem javnih česama je urgentna mjera za ublažavanje neželjenih posljedica”, dodaje se u saopštenju.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Pravo na vodu zastupa stav da je voda javno dobro, te da mora biti omogućena svima na neprofitnoj osnovi. Ukoliko na javnim površinama ne postoje česme sa čistom pijaćom vodom, ne možemo govoriti o funkcionalnom sistemu javnog zdravlja živeći u izmjenjenim klimatskim uslovima, poručuju iz Prava na vodu.
Pod javnim površinama podrazumevaju one koji su dostupne svima, koji služe za zajedničke aktivnosti, okupljanja i interakciju ljudi, poput ulica, trgova, parkova, dvorišta škola i vrtića, sportskih terena, šetališta i slično.
Pročitajte još:
- Kakav je kvalitet vode za piće u Banja Luci?
- I dalje bukte požari u regionu
- Ukidaju koncesije, Crna Gora će gazdovati šumama
U akciji “Zajedno šaljemo inicijative da česme zažive” mogu učestvivati svi – pojedinci, inicijative, udruženja i ostali. Sve što je potrebno jeste popuniti jednostavan formular koji se nalazi na ovom linku i poslati inicijativu.
“Smatramo da apsolutno svaki čovjek mora imati pristup dovoljnoj količini kvalitetne vode kako bi zadovoljio svoje životne potrebe. Da bi se ovo ostvarilo, neophodno je direktnije uključivanje stanovništva i lokalnih zajednica u procese odlučivanja o ovom resursu”, navode iz Prava na vodu.
Energetski portal