Na Tjentištu je buknuo požar, a kako vatrena stihija prijeti da zahvati sve šire područje i uđe u Nacionalni park “Sutjeska”, u gašenje požara uključile su se i mnoge vatrogasne ekipe.
U gašenje požara uključeni su i pripadnici Helikopterskog servira Republike Srpske, vatru gase i Teritorijalno-vatrogasno spasilačka jedinica, dobrovoljno vatrogasno društvo, Civilna zaštita Foča i radnici NP “Sutjeska”. Juče su u pomoć stigli i vatrogasci iz Gacka.
Boris Trninić, direktor Republičke uprave Civilne zaštite upozorio je da u Nacionalnom parku “Sutjeska” na lokalitetu Tjentišta gori stogodišnja crnogorična šuma i da je neophodno hitno angažovanje helikoptera za gašenje požara Helikopterske jedinice MUP-a Republike Srbije kakao bi pomogao Helikopterskom servisu RS-a i ljudstvu angažiranom na terenu.
“U proteklih 48 sati ulažu se ogromni napori da se spriječi širenje požara na Tjentištu. Ljudski i tehnički resursi si skoro iscrpljeni i ukoliko ne bude angažovan veći avion za gašenje požara iz Srbije može doći do ekološke katastrofe u prašumi Perućica i na cijeloj teritoriji Nacionalnog parka Sutjeska”, naveo je Trninić.
Pročitajte još:
- Na području NP Sutjeska testiran monitoring protokola za evropskog vuka
- I dalje bukte požari u regionu
- Požari u Hercegovini – Nadležni apeluju bez paljenja vatre
Zoran Čančar, direktor NP Sutjeska kaže da je stanje na Zelengori loše, a da gašenje požara dodatno otežava vjetar.
Staša Košarac, ministar ekonomije i spoljne trgovine BiH je zatražio od ostalih ministara u Savjetu ministara da hitno i bez odgađanja postupe u skladu sa nadležnostima i u najkraćem roku odobre angažman helikoptera MUP-a Srbije koji će pomoći u gašenju požara u Nacionalnom parku “Sutjeska”, jer će u protivnom katastrofa koju izazove požar biti ogromna. Košarac je naveo da procjene na terenu govore da širenje požara može zaustaviti jedino helikopter MUP-a Srbije čiji je kapacitet vjedra 5.000 litara, što je, prema njegovim riječima, veće od kapaciteta helikoptera Oružanih snaga BiH.
Izvor: ATV