Nasiha Pozder, federalna ministarka životne sredine i turizma učestvovala je na ovogodišnjem premium izdanju Sarajevo Business Foruma, na panelu pod nazivom „Strateške poslovne prakse u turizmu i njihov ekonomski uticaj”. Panel je bio usmjeren na prezentaciju investicionih prilika za jačanje turističke ponude i povezanosti Bosne i Hercegovine s regijom i drugim tržištima, uz fokus na održivi razvoj turizma.
Pozder je govorila o ključnim izazovima u turizmu FBiH, ističući problem kratkog prosječnog boravka turista od oko dva dana.
„Moramo pronaći strategije kako zadržati turiste duže. Naša predivna priroda je ključni turistički resurs, ali istovremeno moramo osigurati njenu zaštitu dok privlačimo investicije za razvoj turističke infrastrukture”, rekla je ministrica, ističući važnost kako da se uskladi razvoj turizma i zaštita prirode.
Tokom panela, ministrica je predstavila značaj usvajanja Strategije razvoja turizma Federacije BiH 2022 – 2027. Jedna od ključnih strateških mjera i prijedloga u rješenjima novog zakonodavstva je i osnivanje turističke zajednice na nivou Federacije BiH, čiji je cilj koordinacija i unapređenje promocije turističkih destinacija.
Pročitajte još:
- Za razvoj turizma u Federaciji BiH izdvojeno četiri miliona maraka
- Turizam potvrđuje da su promjene nabolje moguće
- Pozder u Maglaju – Zaštićena područja kao pokretač održivog turizma
„Osnivanje turističke zajednice Federacije BiH važno je za jačanje konkurentnosti i globalne vidljivosti naših destinacija. Trenutno smo u fazi donošenja novog Zakona o turizmu i novog Zakona o boravišnoj taksi, suočavajući se s izazovima poput koordinacije različitih interesnih grupa, ali mislim da smo na dobrom putu da ovu oblast zakonski uredimo što će bez sumnje unaprijediti naš turizam”, dodala je ona.
Panel je moderirao Jusuf Jamakosmanović, iskusni stručnjak za razvoj turizma i marketing destinacija, koji je predvodio inicijative za USAID-ov projekat „Razvoj održivog turizma u BiH”, a izuzetna prilika je bila čuti i Cordulu Wohlmuther, regionalnu direktoricu za Evropu UN Tourisma, kao i njeno izlaganje o mogućnostima saradnje.
Održan je i bilateralni susret ministrice Pozder i direktorice Wohlmuther na kojem se razgovaralo o zakonskim rješenjima, iskustvima i dobrim praksama koje se mogu primijeniti u našoj zemlji – da se turizam fokusira na destinacije koje će na najbolji način „takmičiti” pod jednim okvirom kako bi se dobio kvalitet, na čemu su, recimo, radile Italija i Španija.
Energetski portal