Rumunija je pokrenula projekat „Urban Up” za energetske zajednice

Rumunija je nedavno pokrenula program „Urban Up” u cilju promovisanja energetskih zajednica kao važne karike u efikasnom sprovođenju energetske tranzicije.

Kako je saopšteno iz Ministarstva energetike Rumunije, za ovaj program izdvojeno je 150 miliona leja (preko 30 miliona eura) kojima će stambene zajednice moći da pristupe radi izgradnje sopstvenih postrojenja za proizvodnju zelene energije.

Prema riječima Sebastijana Burduža, ministra energetike, u parlamentu je proteklih mjeseci bilo riječi o energetskim zajednicama i prijedlogu zakona za njihovo promovisanje. Sada je, kako kaže, učinjen veliki korak koji ukazuje na to da energetske zajednice mogu promijeniti živote građana – posebno onih u velikim gradovima.

Ministarstvo energetike je, u partnerstvu sa kompanijom PPC Energie, pokrenulo pilot projekat energetske zajednice u naselju Drumul Taberei, u sektoru 6. Na nivou stambenog bloka, projekat testira solarnu instalaciju snage 10 kWp koja je opremljena baterijom od 5 kWh. Planirana godišnja proizvodnja iznosi 12 MWh što je dovoljno za napajanje liftova i osvjetljenja u hodnicima, dok će emisije CO2 biti smanjene za preko 3600 kg/god.

„Energetske zajednice su koncept koji dobro funkcioniše u drugim državama. To je jednostavno rješenje za smanjenje računa, rješenje koje bi bilo šteta da se ne koristi u velikoj mjeri u Rumuniji. Razmislite šta bi to značilo za Rumuniju koja svoje potrebe potrošnje obezbjeđuje samo iz domaće proizvodnje, gdje zajednice, na mikro nivou, dobijaju energetsku autonomiju, gdje veliki projekti na terenu obezbjeđuju našu nezavisnost i energetsku sigurnost za generacije”, rekao je ministar.

Pročitajte još:

Stambeni blokovi u Bukureštu i drugim velikim gradovima predstavljaju značajan neiskorišćeni potencijal za proizvodnju energije. Krovovi ovih zgrada mogu se pretvoriti u platforme za generisanje električne energije postavljanjem solarnih panela. Iskorišćavanjem solarne energije i formiranjem energetskih zajednica, stanari mogu obezbijediti značajan dio električne energije za svoje domove, zajedničke prostorije, pa čak i za javnu infrastrukturu u neposrednom okruženju.

„Glavni cilj ovakvog integrisanog rješenja, koje uključuje solarne panele i baterije za skladištenje energije, jeste smanjenje komunalnih troškova korišćenjem lokalno proizvedene električne energije. Ovo rješenje omogućava napajanje zajedničkih prostora, smanjenje emisije CO₂ i, posredno, poboljšanje kvaliteta života”, rekao je  Jonuc Duna, generalni direktor kompanija PPC Energie.

On je dodao da će u okviru pilot-projekta pratiti potrošnju električne energije na nivou mikro zajednice – uključujući energiju utrošenu tokom dana i onu preuzetu iz baterija. Takođe će analizirati obrasce potrošnje i na dnevnom i na sezonskom nivou, a stečeni podaci biće dostupni Ministarstvu, kako bi buduće inicijative mogle da se oslanjaju na iskustva iz ovog projekta.

„Na taj način kupcima ćemo ponuditi energetski efikasna rješenja prilagođena njihovim specifičnim potrebama”, dodao je Duna.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti