Narodna skupština Srbije usvojila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici, važan korak ka ispunjenju obaveza Srbije prema Energetskoj zajednici.
Prema riječima ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, ovo predstavlja značajan trenutak za srpsku energetiku jer se usvajanjem izmjena zakona stvaraju preduslovi za povezivanje Srbije sa tržištem Evropske unije. Time će se olakšati razmjena električne energije sa susjednim zemljama i EU, kao i omogućiti povoljnija cijena električne energije za građane Srbije.
Izmjene zakona unapređuju pravni okvir, što, kako navodi ministarka, doprinosi većoj sigurnosti i stabilnosti snabdjevanja energijom za građane i privredu.
Jedan od ključnih ciljeva zakona je ubrzanje prelaska Srbije na obnovljive izvore energije. To će se ostvariti kroz pojednostavljen postupak za priključenje elektrana, uvođenje koncepta aktivnog kupca i omogućavanje sklapanja korporativnih PPA ugovora.
Pročitajte još:
- Srbija: Počinje drugi krug aukcija za dodjelu tržišnih premija za OIE
- Srbija: Nove uredbe za aukcije i veće mogućnosti za vjetar i sunce
- Srbija: Šta donose promjene Zakona o energetici za sektor OIE
Značajna novina u zakonu jeste ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana. Ministarka je istakla da ova promjena otvara mogućnost za uvođenje novog izvora bazne energije u energetski miks Srbije u narednim godinama.
Prijedlogom zakona predviđene su i brojne druge novine, poput donošenja Programa razvoja i upotrebe vodonika, kao i Programa razvoja proizvodnje i korišćenja toplotne energije.
Propisano je i da se odredi nadležni organ u Republici Srbiji, koji će biti odgovoran za planiranje i upravljanje rizicima u elektroenergetskom sektoru, identifikaciju scenarija elektroenergetske krize, kao i izradu i sprovođenje plana spremnosti. Predviđen je i Plan spremnosti na rizike, koji će se izrađivati na osnovu kriznih scenarija, usvajati na prijedlog Ministarstva i ažurirati svake četiri godine.
Energetski portal