Svijet dostigao dva teravata solarne energije – iduća prekretnica 2030. godina

Rast instalacija solarne energije ubrzao se eksponencijalno u posljednjim godinama, a najavljene prognoze da će svijet ove godine dostići dva teravata solarne energije su se obistinile. Globalni solarni savjet (Global Solar Council) , međunarodna organizacija koja okuplja industriju solarne energije širom svijeta objavila je ovo značajno dostignuće.

Solarnoj industriji trebalo je 68 godina da dostigne jedan teravat i to se dešavalo u periodu od 1954. do 2022. dok je sljedeći teravat postignut za samo dvije godine s dostizanjem prekretnice od 2 TW prema procjenama Globalnog solarnog savjeta i SolarPower Europe.

Foto: Energetski portal

Ova prekretnica naglašava kako solarna energija postaje osnov svjetskog energetskog sistema.

„Ovaj kapacitet od 2 TW solarne energije je ekvivalentno ukupnom instaliranom kapacitetu električne energije Indije, SAD-a i Velike Britanije zajedno, i moglo bi napajati oko milijardu domova, na osnovu prosječne globalne potrošnje energije po domaćinstvu od 3,500 kWh godišnje i faktora kapaciteta od 20 odsto“, navodi se u saopštenju Savjeta.

Sonja Danlop, izvršna direktorka Globalnog solarnog savjeta, navela je da ova činjenica da je dostignuta prekretnica od dva teravata, što je oko sedam milijardi instaliranih solarnih panela, predstavlja kulminaciju decenija napornog rada.

Pročitajte još:

Iduća prekretnica je 8 TW instaliranih solarnih kapaciteta, koje bi trebalo dostići do 2030., što je po podacima moguće, a činilo bi više od polovine od 11 TW obnovljivih kapaciteta koji su potrebni za ostvarivanje UN cilja iz Dubaija prošle godine.

Da bi se nastavio rast solarnih kapacitea Globalni solarni savjet će na COP29 (Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama u Bakuu), pokrenuti Međunarodno solarno finansijsko udruženje. Cilj ovog udruženja je da smanji troškove kapitala za solarne projekte u ekonomijama u razvoju sa trenutnih 15 odsto na pet odsto, odnosno stvori globalni dijalog između solarne industrije i finansijskog sektora. Takođe, služiće za usmjeravanje sredstava za solarne projekte tamo gdje su najpotrebnija.

„Budućnost solarne energije zavisi od ravnopravnog pristupa finansiranju na globalnom nivou, moramo osigurati da svi – posebno u zemljama Globalnog juga – mogu učestvovati u ovom pokretu“ izjavio je Mate Hajs, predsjednik Globalnog solarnog savjeta i direktor za globalna pitanja u SolarPower Europe.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti