U Trebinju konferencija o klimatskim promjenama, prvi panel o Trgovskoj gori

U Trebinju je danas održana konferencija „Klimatske promjene-rizici i zajedničko djelovanje u regionu“, na kojoj se razgovaralo o Trgovskoj gori ali i o načinima prevencije negativnih efekata klimatskih promjena koje su sve prisutnije i kod nas.

Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo  i ekologiju RS ocijenio je da su ovo dvije najvažnije ekološke teme za cijelu BiH.

„RS, odnosno BiH nemaju velike uticaje na negativne efekte klimatske promjene, to su uglavnom velike zemlje koje su uzročnici klimatskih promjena, ali možemo da pratimo njihove standarde i preporuke, to je ono koliko mi možemo doprinijeti“, istako je on.

Resorni ministar je naveo da se Hrvatska u slučaju Trgovske gore nije bavila prekograničnim negativnim uticajem što je osnovno, te da je na studiju uticaja odlaganja nuklearnog otpada na životnu sredinu  u Trgovskoj gori  dato mnogo primjedbi.

Foto: Green Team Novi Grad

„Mi sa Hrvatskom nemamo nikakvu komunikaciju, odnosno oni ne žele komunikaciju po tom pitanju. Rekli su da nam neće dopustiti nikakav pristup istraživanjima, te da će sa predstavniciam RS i BiH samo zvanično komunicirati kad dođe vrijeme. Oni vode jedan netransparentan proces, što je nezabilježena  praksa u svijetu“, rekao je resorni ministar i dodao da su na teritoriji RS nastavljena sopstvena terenska istraživanja.

Vipotnik je istakao da je obavještena Hrvatska o svim procesima u vezi sa izgradnjom aeorodroma u Trebinju, te da su iz te države dali neke smjernice i primjedbe na studiju uticaja ovog objekta na životnu sredinu.

„Sve njihove primjedbe su uglavnom, odbačene, kao nerelevantne, one koje su bile opravdane prihvatili smo i nastavili dalje sa procedurom“, zaključio je resorni ministar.

Borislav Bojić, savjetnik u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH  rekao je će u slučaju Trgovske gore biti angažovana i jedna međunarodna pravno- savjetodavna grupa iz Francuske.

Pročitajte još:

„Praksa u cijelom svijetu je da se nuklearni otpad odlaže tamo gdje  nastaje, jer je veliki rizik transporta, BiH nema nikakvog interes  za takvim objektom, jer nijedan kilovat električne energije nismo dobili iz nuklearnih elektrana i zašto bi onda imali posljedice u Novom Gradu,  odnosno indirektno u cijeloj RS i BiH“, upitao je Bojić.

Stevan Bekan, direktor JU „Ekologija i bezbjednost“ Trebinje je rekao da se u posljednje vrijeme puno radi na posljedica klimatskih promjena i najavio projekat „Rane detekcije  i uočavanja požara“.

„Ovaj projekat će biti od velike koristi za Trebinje i okolinu, odlučili smo se da investiramo u sistem umjesto u posljedice. Projekat će trajati oko tri godine, a pored grada biće uključen i ERS i HET“, istakao je on.

Konferencija je okupila članove Ekspertskog i Pravnog tima za Trgovsku goru, profesore na univerzitetima u RS, Srbiji i Crnoj Gori, predstavnike nevladinog sektora i resornih institucija BiH.

Skup je održan u saranji sa Gradom Trebinjem, Fondom za zaštitu životne sredine, JU „Ekologija i bezbjednost“ Trebinje, ERS i HET.

Izvor:  Radio Trebinje

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti