Tokom protekle dvije i po godine, Njemačka je testirala istraživački projekat uklanjanja ostataka lijekova iz otpadnih voda na kojem su radili Univerzitetski medicinski centar Hamburg-Eppendorf (UKE), Hamburg Wasser i Visoka škola primijenjenih nauka (HAW).
Projekat je ispitivao efikasnost različitih metoda prečišćavanja za uklanjanje ostataka lijekova, bakterija i drugih mikrozagađivača iz bolničkih otpadnih voda. Testirane su biološke faze prečišćavanja, kao i napredni tehnički postupci poput tretmana aktivnim ugljem (adsorpcija) i membranske filtracije, koji su naučno analizirani i ocijenjeni.
Istraživanja su sprovedena u posebno uspostavljenom istraživačkom postrojenju na području Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Eppendorf, koje je odabrano zbog veće koncentracije supstanci poput ostataka lijekova u bolničkim otpadnim vodama.
„Budući da multirezistentne bakterije iz ljudskog i životinjskog otpada takođe dospijevaju u postrojenja za prečišćavanje putem kanalizacije, njihovo efikasno uklanjanje predstavlja izazov za budućnost. Time se može smanjiti prisustvo rezistentnih bakterija i gena otpornosti u površinskim vodama, kao i mogućnost njihovog (ponovnog) ulaska u lanac ishrane, čime se usporava širenje. U okviru zajedničkog projekta, kvantifikovana je i prisutnost otpornih bakterija i dobijeni su važni uvidi u efikasnost različitih principa tretmana otpadnih voda”, rekao je Johan Ka Em Knobloh, šef bolničke higijene UKE-a.
Pročitajte još:
- Šta su mrtve zone u vodenim područjima i gdje će se povećati?
- Sokolac gradi postrojenje za prečišćavanje vode za piće
- Stroža pravila EU za tretman otpadnih voda
Iz preduzeća Hamburg Wasser, koje upravlja najvećim komunalnim postrojenjem za prečišćavanje u Njemačkoj , ističu da se ovo investiranje mora pokazati kao dugoročno korisno.
„Istraživački projekat dao je važne uvide u dodatne korake čišćenja koje naše postrojenje može da ponudi. Istovremeno je pokazao koliko je važna napredna odgovornost proizvođača. Mnogi mikrozagađivači se mogu ukloniti samo uz veće napore i troškove, što pogoršava bilans emisije gasova sa efektom staklene bašte. Da bismo stvorili održiva rješenja, proizvođači moraju da učine više na njihovom smanjenju već na izvoru”, kaže Kim Augustin iz Hamburg Wassera.
Rezultati istraživanja će se koristiti za planiranje proširenja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Hamburgu. Naime, Hamburg Wasser razvija koncept za dugoročno proširenje postrojenja u luci uvođenjem četvrte faze prečišćavanja. Time bi se ispunili zahtjevi Direktive o komunalnim otpadnim vodama (KARL), koja je stupila na snagu 1. januara 2025. godine.
Energetski portal