Upućene primjedbe i sugestije na novi Zakon o lovstvu

Foto-ilustracija: Pixabay (Pexels)

Centar za životnu sredinu uputio je primjedbe i sugestije na Nacrt Zakona o lovstvu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske koji treba kvalitetnije i detaljnije da se uskladi sa Prijedlogom Zakona o zaštiti prirode, koji je na takođe na javnom uvidu.

Prijedlog Centra za životnu sredinu je da divlja mačka, sivi vuk, mala lasica, lješnikara, gačac i još nekoliko vrsta iz kategorije nezaštićenih pređu u zaštićenu divljač, te da se iz kategorija lovnih i nezaštićenih vrsta izuzmu sve vrste koje su na Uredbi o zaštićenim i strogo zaštićenim vrstama RS. Pored toga je predloženo da se predvidi osnivanje prihvatiliša i oporavilišta za zaštićene i ugrožene vrste, kao i jedinke u nevolji.

U Nacrtu ujedno dolazi do preklapanja prekršajnog prava sa krivičnim pravom regulisanim u Krivičnom zakoniku RS. To znači da određena djela ne mogu biti sankcionisana novčanom kaznom kao prekršaji po odredbama Zakona o lovstvu, jer su ta djela već predviđena Krivičnim zakonikom RS kao krivična djela.

“U Nacrtu novog Zakona o lovstvu imamo situaciju da se određene radnje kao što su lov bez položenog lovačkog ispita i dozvole za držanje oružja, te lov bez dozvole za lov tretiraju kao prekršaji i kažnjavaju novčanim kaznama. Međutim takve radnje se već tretiraju Krivičnim zakonikom RS kao krivično djelo “Nezakoniti lov“ i za njih su predviđene krivične sankcije, te se stoga ne mogu tretirati kao prekršaji“, istakla je Sonja Kosanović, pravnica u Centru za životnu sredinu.

Važna promjena koju je predvidio Nacrt ide u pravcu prenosa određenih nadležnosti sa Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS na Lovački savez RS. Tako izrada lovnih osnova, planova upravljanja i drugih važnih akata koji planiraju korištenje lovnih vrsta se potpuno prebacuje u djelokrug Lovačkog saveza (pravnog lica koje okuplja lovačka udruženja). Ipak, lovne vrste nisu samo predmet lovstva, kao privredne djelatnosti, već i sastavni dio biodiverziteta jedne zemlje, i kao takve ne smiju biti isključivo u nadležnosti Lovačkog saveza, već integralnog upravljanja na nivou ministarstva uz uključivanje svih aktera, a posebno sektora zaštite prirode.

Foto-ilustracija: Pixabay (12019)

„Ukoliko se usvoji ovakav tekst Zakona, ovo bi bio presedan u regiji, jer ne postoji slučaj da je Lovački savez, kao savez udruženja građana, odnosno pravno lice koje nije osnovala Vlada, ima jače nadležnosti od vladinih institucija. Centar za životnu sredinu kao udruženje jako dobro poznaje sve snage, ali i slabosti rada udruženja i saveza koji okupljaju udruženja. Udruženja i savezi su po svom obliku organizovanja veoma nestabilni pravni subjekti, podložni podjelama, turbulencijama i kao takvi ne bi smjeli imati pravo nad planiranjem u upravljanju resursom koji je prepoznat kao dobro od posebnog interesa za Republiku Srpsku, a kako stoji u važećem Zakonu i u Nacrtu. Smatramo da upravljanje vrstama i dobrima od posebnog interesa treba i mora ostati organizovano i vođeno od strane Vlade, a uz uključivanje svih relevantnih aktera“ naglasila je Aleksandra-Anja Dragomirović, potpredsjednica u Centru za životnu sredinu.

Povodom Nacrta novog Zakona o lovstvu nadležno Ministarstvo organizovalo je niz javnih rasprava u nekoliko gradova Republike Srpske, a navedene primjedbe predstavnici Centra iznijeli su i na javnoj raspravi održanoj u Banjaluci. Na ovoj raspravi, pored predstavnika ministarstva, učešće su uzeli i predstavnici lovačkih udruženja, kao i predstavnici Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, te druga zainteresovana lica.

U narednom periodu Centar za životnu sredinu, kao i zainteresovana javnost koja je uzela učešće na javnoj raspravi, očekuju da nadležno ministarstvo uzme u obzir iznesene primjedbe i sugestije, te koriguje tekst novog Zakona o lovstvu prije njegovog upućivanja u Narodnu skupštinu RS, u cilju iznjedravanja što kvalitetnijeg zakona i na naučnim osnovama definisanog upravljanja lovnim vrstama.

Izvor: Centar za životnu sredinu

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti