Uspostavljanje procesa za uvođenje specifičnih oblika zaštite prirode u FBiH

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojila je zaključak kojim prihvata informaciju Federalnog ministarstva životne sredine i turizma o aktivnostima vezanim za izradu prijedloga Projektnog zadatka „Uspostavljanje procesa za uvođenje posebnih oblika zaštite prirode u FBiH kroz razvoj i primjenu drugih učinkovitih mjera očuvanja za određena područja – OECM”. Ovaj korak je dio ispunjavanja obaveze prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu.

Kako bi povećala zaštićena područja u Federaciji Bosne i Hercegovine, Vlada je, na prijedlog Federalnog ministarstva životne sredine i turizma, imenovala Interresorni stručni tim. Njegov zadatak je priprema prijedloga projektnog zadatka na temelju kojeg bi se realizirao projekat koji će omogućiti ispunjavanje obaveza prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o biološkoj raznolikosti, s ciljem ostvarivanja Cilja 3. Kunming-Montreal globalnog okvira za biodiverzitet.

U projektnom zadatku su definisane aktivnosti za dostizanje najboljeg rješenja u povećanju procenta zaštite kopnenih područja i ispunjavanja naših međunarodnih obaveza prema globalnom okviru za biodiverzitet. Prema Federalnoj strategiji zaštite životne sredine (2022 – 2032. godina), koja obuhvata tematsku oblast biodiverzoteta i zaštite prirode, ukupna površina zaštićenih područja u FBiH je nedovoljna u odnosu na izuzetno visoke vrijednosti prirode.

Pročitajte još:

Podaci Informacionog sistema zaštite prirode FBiH i Federalnog ministarstva životne sredine i turizma, pokazuju da je trenutno zaštićeno oko 4,5 odsto (104.770,65 hektara) teritorije Federacije BiH. Prema Strategiji EU o biodiverzitetu za 2030. godinu, planira se da najmanje 30 odsto kopnenih i 30 odsto vodenih ekosistema bude zaštićeno, pri čemu bi 10 odsto trebalo da bude strogo zaštićeno.

U odnosu na to, Federalno ministarstvo životne sredine i turizma je zajedno sa Federalnim ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva započelo aktivnosti u ispunjavanju Cilja 3 Globalnog okvira za biodiverzitet i povećavanja procenta zaštite kopnenih područja kroz druge efikasne mjere očuvanja za pojedina područja (OECM) koristeći šumske ekosisteme Bosne i Hercegovine. Cilj ove inicijative jeste da se započne proces dostizanja traženog procenta zaštite kopnenih ekosistema.

Javnim šumama u Federaciji BiH upravljaju javna preduzeća šumarstva, koja u najvećem broju slučajeva posjeduju FSC (eng. Forest Stewardship Council) sertifikate o održivom upravljanju šumskim resursima. FSC sertifikate izdaju nezavisna strana tijela za sertificiranje i oni predstavljaju međunarodno priznanje za održivo upravljanje šumama u skladu sa FSC standardima (10 FSC Principa i veći broj Kriterija). U kontekstu postojanja značajnog lokalnog kapaciteta i iskustva u procesu sertifikovanja šuma, važno je istaknuti da je BiH prva država u regionu Zapadnog Balkana koja od 2019. godine ima usvojene FSC standarde na nivou BiH, prihvaćene od strane FSC-a, i kreirane od strane Radne grupa za razvoj FSC standarda.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti