Zavod za zaštitu životne sredine i prirode Hrvatske, tokom terenskog obilaska utvrdio je brojne važne uticaje na životnu sredinu i rijeku Unu koji su izazvani tokom pripremnih radova za izgradnju male hidroelektrane ,,Una-mlin’’.
Udruženje Una Srb iznijelo je ključne nalaze u vezi sa otkrivenim ekološkim posljedicama i potencijalnim opasnosima po rijeku Unu i njene ekosisteme.
U toku pripremih radova, uklanjala se ključna riparijska vegetacija, uključujući drveće, grmlje i zeljaste biljke uz vodotok. Ovo područje je od presudne važnosti za očuvanje ekološke ravnoteže rijeke jer pruža hladovinu, stanište i zaštitu za vrste poput strogo zaštićenog potočnog raka (lat. Austropotamobius torrentium), čija je zaštita propisana Dodatkom II EU Direktive o staništima.
Pored toga, modifikovani su dovodni i odvodni kanali mlina, proširujući njihovu širinu na pet metara i potpuno izravnavajući dno. Ove izmjene su uklonile ključne karakteristike staništa, uključujući kaskadne pregrade, riparijske zone i vodene biljke, što je ozbiljno narušilo lokalni ekosistem.
Pročitajte još:
- Pozder o gradnji MHE na Uni: Ovo je životno pitanje za BiH
- Zabrana radova na Uni dokaz da građani mogu zaštiti prirodu
- Hrvatsko ministarstvo: Dozvole za HE na Uni ne mogu se poništiti
Treba istaći da se lokacija zahvata nalazi unutar mreže Natura 2000, koja je posebno zaštićena zbog prisutnosti vrsta poput vatrenog plavca (lat. Lycaena dispar) i peša (lat. Cottus gobio), kao i staništa poput 32A0 Sedrene barijere krških rijeka Dinarida. Kako ističu iz Udruženja, radovi su već ozbiljno ugrozili ta staništa, a daljnji radovi bi mogli dodatno otežati očuvanje ovih vrsta.
Naredna potencijalna opasnost odnosi se na brigu zbog protoka vode. Naime, planirani projekat preusmjerava do 6 m³/s vode iz rijeke Une, što, u kombinaciji sa drugim postojećim zahvatima (poput ribogojilišta), može ozbiljno uticati na tok rijeke i njenu sposobnost da podržava vodeni život. Trenutno ocijenjeno “vrlo dobro” ekološko stanje vodnog tijela moglo bi biti ozbiljno ugroženo.
Tu je i problem hidrauličke izmjene, zato što postavljanje Kaplan turbine i drugih hidrauličkih modifikacija može dovesti do sedimentacije, zamućenja vode i štetnih posljedica po ribe i druge vodene organizme koji prolaze kroz turbinu. Ove izmjene dodatno otežavaju očuvanje prirodnog ekosistema.
,,Dosadašnji radovi su već prouzrokovali značajnu štetu na lokalnom ekosistemu, uključujući uništavanje staništa i narušavanje ekološke ravnoteže. Dokument naglašava hitnu potrebu za preventivnim mjerama kako bi se spriječila daljnja degradacija, a preporučuje se trajno zaustavljanje svih radova kako bi se očuvao biodiverzitet i ekološka cjelovitost ovog ključnog područja’’, navode iz Udruženja Una Srb.
Energetski portal