U Grčkoj i Rumuniji potvrđena je pojava zarazne bolesti kuga malih preživara od kojih obolijevaju koze, ovce i divlji preživari. Virus se ne prenosi na ljude, ali je veoma zarazan među kozama i ovcama i može da usmrti do 70 odsto zaraženih životinja.
Svjetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH) je na svojoj veb stranici navela da je “PPR uzrokovan morbilivirusom blisko povezanim sa virusom kuge goveda, i pogađa koze, ovce i neke divlje rođake domaćih malih preživara, kao i kamile”.
Zbog pojave kuge širom Grčke zabranjen je transport ovaca i koza u pokušaju da se suzbije visoko zarazna infekcija. Virus se prvo pojavio 11. jula u u Tesaliji (centralna Grčka), a potom se proširio do Korinta pa čak i susjedne Rumunije.
Grčka, inače proizvede oko 140.000 tona feta sira godišnje, od čega je 65 odsto izvozi, pa je ovom epidemijom pogođen izvoz. Farmeri negiraju da će sve uticati na proizvodnju fete. Vlasti Grčke su pojačale mjere kontrole nakon pojave epidemije, a do sada je testirano 200.000 grla.
Pročitajte još:
- Bez kojih životinja možemo ostati do 2030. godine?
- Afrička kuga na farmi sa skoro 1.000 svinja u Dvorovima
- Kako spriječiti pojavu novih slučajeva afričke kuge svinja?
Kada se otkrije slučaj kuge, prema protokolu EU moraju se odmah primijeniti veterinarsko-upravne mjere, što uključuje eutanazaciju bolesnih živozinja, izolaciju zdravih i provođenje mjera dezinfekcije. U zdrava stada bolest se obično unosi kupovinom ili unosom novih životinja u fazi inkubacije ili miješanjem životinja iz više stada tokom ispaše.
Zbog pojave zarazne bolesti Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je preduzela mjere i aktivnosti kako bi se spriječilo unošenje bolesti.
„Pojačana kontrola životinja koje se uvoze u Republiku Srbiju, sa posebnom pažnjom na ovce i koze, pregled prateće dokumentacije za svaku pošiljku, koja uključuje sertifikate o zdravlju životinja izdatih od strane nadležnih veterinarskih službi zemlje izvoznice, kao i obaveznu dezinfekciju svih transportnih sredstava koja prevoze životinje preko granice“, saopštili su iz Ministarstva.
Kada je u pitanju BiH, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva na svom sajtu izdalo je upozorenje o pojavi malih preživara u EU, u kojem je opisana klinička slika zaraženih životinja i mjere koje se u tim slučajevima sprovode.
Energetski portal