Kako ekstremne temperature utiču na globalnu ekonomiju i zdravlje radnika

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Jun 2024. godine, zabilježen je kao trinaesti mjesec zaredom koji obara globalne temperaturne rekorde. U publikaciji Ujedinjenih nacija pod nazivom Poziv generalnog sekretara Ujedinjenih nacija na akciju u vezi sa ekstremnim vrućinama (eng United Nations Secretary-General’s Call to Action on Extreme Heat), navodi se da da će 2024. godina vjerovatno biti jedna od najtoplijih, ako ne i najtoplija, godina zabilježena u istoriji mjerenja.

Kao glavne uzroke klimatske krize, publikacija ističe ljudsko djelovanje i fosilna goriva. Ekstremne temperature negativno utiču na sve aspekte društva i prirode. Od prirodnih resursa, biodiverziteta i životne sredine uopšte, preko poljoprivrede, do zdravlja ljudi i ekonomije. Ipak, nisu svi pogođeni jednako.

Govoreći o društvenom aspektu, siromašne zajednice i raseljena lica vrlo teško mogu da se zaštite od ekstremnih vrućina. Konkretnije posmatrajući, najugroženiji su najmlađi, stariji, osobe sa invaliditetom, trudnice ali tu je još jedna grupa – radnici na otvorenom.

Pročitajte još:

Globalna ekonomija i zdravlje radnika

Visoke temperature sa kojima se suočava gotovo čitava planeta, imaju ozbiljne negativne posljedice na globalnu ekonomiju, sa izraženim uticajem na sektore kao što su poljoprivreda, energetika i infrastruktura. Tu su takođe i zdravstvo, turizam, ali i međunarodna trgovina i lanci snabdijevanja.

Kako je objašnjeno u Publikaciji, poseban uticaj jeste na produktivnost radnika. Kada temperature preko pre 26oC, produktivnost počinje da opada, dok se na visini od 34oC smanjuje za čak 50 odsto. Takozvani toplotni stres, dovodi do gubitaka od oko 280 milijardi američkih dolara, a do 2030. godine se očekuje da će gubici porasti na 2,4 triliona američkih dolara.

Kako bi se smanjili ovi gubici, potrebno je da se implementiraju potrebne mjere zaštite na radu kako bi se spriječile povreda koje su uzrokovane prekomjernom toplotom. Na ovaj način, kako se navodi, uštedelo bi se više od 360 milijardi američkih dolara širom svijeta. Posebno izloženi ovakvim uslovima jesu radnici na otvorenom, kao što su poljoprivrednici ili zaposleni na građevini.

Kada je riječ o povredama na radu, više od 22 miliona ovakvih povreda nastaje usled previsokih temperatura. Dodatno, dugotrajna izloženost može da dovede do bolesti koje se ne uočavaju odmah, a kao primjer se navode hronične bolesti bubrega. Takođe, vrijedno pažnje je i mentalno zdravlje zaposlenih na koje utiču ovakvi vremenski uslovi, a primećuje se i povećan nivo stresa, anksioznosti i depresije.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti