Švajcarsko selo Blaten ove nedelje doživjelo je veliku katastrofu nakon što se dio glečera Birch srušio, izazvavši lavinu blata, leda i kamenja koja je zatrpala značajan dio naselja. Dodatni rizik predstavlja voda koja se zadržala ispod ogromnog sloja urušenog glečera.
Urušavanje je dovelo do zatrpavanja korita rijeke Lonce, što je dodatno pogoršalo već prisutne poplave. Zbog onemogućenog prirodnog oticanja vode, unutar ruševina formiralo se jezero. Ukoliko dođe do njegovog izlijevanja ili probijanja barijere od ostataka, postoji ozbiljna opasnost od novih poplava i mogućih evakuacija u okolnim područjima, prenose svjetski mediji.
Nekoliko dana prije nego što se glečer odronio, 300 stanovnika ovog sela evakuisano je zbog upozorenja o ovoj mogućnosti. Ipak, veliki dio kuća je potpuno uništen.
Pročitajte još:
- Klimatske prognoze: Rekordne temperature vjerovatne i u narednih pet godina
- Čeka li nas novo pakleno ljeto – razvijen napredni model za prognozu u Evropi
- Ekstremi bez ravnoteže: Afrički kontinent između suše i poplava
Ono što dodatno izaziva zabrinutost jeste činjenica da ovaj slučaj vjerovatno neće ostati izolovan. Zbog sličnih rizika, neka druga alpska sela već su evakuisana.
Stručnjaci upozoravaju da su uzrok ove i sličnih katastrofa klimatske promjene i globalno zagrijavanje, koje dovode do ubrzanog otapanja glečera i permafrosta.
Ukoliko se porast globalne temperature ne ograniči na 1,5 stepen Celzijusa, postoje ozbiljna upozorenja da bi svi glečeri u Švajcarskoj mogli da nestanu do kraja ovog vijeka. Od 1950. godine do danas, alpski glečeri već su izgubili oko polovinu svoje površine.
Energetski portal