Održivo bankarstvo za sigurnu budućnost

Foto: ProCredit Banka

ProCredit Banka već više od dvije decenije vrijedno radi na smanjenju svog direktnog i indirektnog uticaja na životnu sredinu. Njihova posvećenost dostizanju ciljeva nulte emisije ugljen-dioksida ogleda se u ulaganju u obnovljive izvore energije i kroz podsticaje koje pružaju klijentima da učine isto.

Miloš Stepandić, šef odeljenja za poslove sa privredom ProCredit Banke u Srbiji govori na koji način postižu zacrtane ciljeve i kakve planove imaju za naredni period.

Šta za ProCredit Banku znači održivo bankarstvo?

– Od samog početka u razvojnom fokusu imamo održivo bankarstvo. To praktično znači da smo sve naše radne procese prilagodili održivim praksama: od online bankarstva, preko strogo kontrolisane potrošnje energije i svih ostalih resursa u našem dnevnom radu, do redovnog mjerenja emisija ugljen-dioksida, upotrebe niskoemisione flote automobila, razvoja mreže punjača za električna vozila. Naravno i kroz sprovođenje energetskih pregleda poslovnih zgrada banke radi pronalaska rješenja za optimalno upravljanje sopstvenim izvorima energije, odnosno povećanja energetske efikasnosti našeg poslovanja.

Ukoliko uzmemo u obzir da čak 90 odsto našeg portfolija čine mikro, mala i srednja preduzeća, preduzetnici i poljoprivrednici, jasno je koliku odgovornost i priliku stavljamo ispred nas u promociji održivosti. Pojedinačno, ovi činioci možda ne djeluju kao ključni elementi potrebni za ekološku tranziciju, ali kolektivno mogu imati značajan uticaj na životnu sredinu zbog raznovrsnosti svojih aktivnosti. Ova raznovrsnost uključuje različite industrije, proizvodne procese i načine korišćenja resursa, što znači da sveobuhvatan pristup održivosti može dovesti do smanjenja ukupnog ekološkog otiska. Naš poslovni model je fokusiran na pružanje finansijskih usluga inovativnim kompanijama sa visokim stepenom digitalizacije. Kroz kolektivne napore na smanjenju potrošnje resursa i prelasku na održive prakse, mikro, mala i srednja preduzeća mogu značajno doprinijeti globalnim ciljevima zaštite životne sredine i održivog razvoja.

Na koji način poboljšati održivo bankarstvo?

– Prilike za poboljšanje su mnogobrojne. Do sada smo uspješno plasirali više od 400 miliona eura zelenih investicija i tako doprinijeli modernizaciji infrastrukture, kroz primjenu novih tehnologija za proizvodnju, skladištenje i distribuciju energije iz obnovljivih izvora. Energetska tranzicija nije samo društveni i tehnološki izazov, već i ekonomski. Tada uloga finansijskih institucija postaje ključna.

U FOKUSU:

Kako teče analiza klijenata u procesu odobravanja finansiranja? Na koji način podstičete klijente na održivije poslovanje?

– Naš uticaj započinje temeljnom finansijskom analizom. Poseban doprinos u segmentu finansiranja predstavlja podrška kolega iz Odeljenja za održivi razvoj, čak smo i prva banka u Srbiji koja je osnovala posebno odjeljenje koje se bavi energetsom efikasnošču. Vrlo detaljno analiziramo sve aspekte poslovanja naših klijenata uključujući lokaciju njihovih djelatnosti, uticaj na prirodna dobra, korišćene materijale, procese i opremu u njihovoj proizvodnji. Kroz pažljivo uspostavljene procedure, zajedno identifikujemo i klasifikujemo uticaj aktivnosti kompanija na radnu i životnu sredinu. Procedure nam pomažu u uspostavljanju standardnih metoda za identifikaciju i procjenu uticaja aktivnosti na životnu sredinu kao i identifikaciju potencijalnih rizika.

U slučaju da finansiramo preduzeća koja su uključena u ekološki rizične aktivnosti, istražujemo da li postoje održivije alternative na tržištu koje bi mogle zamijeniti trenutne materijale i procese, te nudimo rješenja za unapređenje tih procesa. Prilikom odlučivanja o odobravanju kredita, detaljno razmatramo da li djelatnost klijenta odgovara kriterijumima iz Liste isključenih djelatnosti ProCredit Banke. Krajnji cilj jeste da zamijenimo štetne prakse boljim opcijama i pružimo finansijsku podršku onima koji teže napretku i koji prepoznaju potencijal i važnost održivog poslovanja.

Kako podržavate zelenu tranziciju?

– ProCredit Banka je finansirala preko 100 solarnih elektrana, bilo za sopstvenu potrošnju, bilo za komercijalnu upotrebu. Dio zelene tranzicije koju želimo da podržimo su obnovljivi izvori energije, ali ne treba zanemariti ni druge vrste investicija jer imaju podjednaku važnost. Imajući to na umu, oko 60 odsto našeg zelenog portfolija posvećeno je ulaganjima u energetsku efikasnost. Vjerujemo da samo holističkim pristupom možemo prijeći na održiviji model i dodatno unaprijediti našu ekonomiju.

ProCredit Banka

Intervju je objavljen u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti