Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva životne sredine i turizma, utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode, koji se upućuje u daljnju parlamentarnu proceduru na usvajanje.
Njime je, između ostalog, utvrđeno preuzimanje neophodnih odredbi iz propisa Evropske unije, poput onih iz direktiva Vijeća i Evropskog parlamenta o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore, zatim očuvanju divljih ptica, kao i iz uredbi o sprečavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta, te o zaštitnim mjerama protiv organizama štetnih za bilje.
Kako je obrazložilo Federalno ministarstvo, donošenje izmjena i dopuna Zakona o zaštiti prirode neophodno je i radi nedorečenosti pojedinih odredbi koje su se pojavile kao prepreka u primjeni zakona na terenu. Stoga su izmjene i dopune predložene u svim odredbama u kojima postoje nejasnoće za njihovu pravilnu primjenu u praksi. Takođe, resorno federalno ministarstvo primilo je od nadležnih organa uprave, te relevantnih inspektorata nekoliko inicijativa za reviziju ovog zakona.
Pročitajte još:
- Novi Zakon o zaštiti vazduha u FBiH otvara vrata velikim projektima
- EU: Zakon o obnovi prirode stupio na snagu
- Betoniranje i bespravna gradnja na Uni su nedopustivi
U formi nacrta je o tekstu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode prethodno proveden i proces javnih konsultacija sa svim nadležnim učesnicima u primjeni ovog zakona. Uz konsultacije sa UNDP-jem prihvaćen je i najveći broj pristiglih prijedloga i primjedbi osnovnih izvršilaca poslova reguliranih Zakonom o zaštiti prirode, te su ugrađene odgovarajuće odredbe.
Usvajanjem predloženih izmjena i dopuna, navedeno je u obrazloženju, stvoriće se pravne pretpostavke za pravilnu i potpunu primjenu Zakona o zaštiti prirode u praksi.
„Federacija BiH trenutno ima 14 zaštićenih područja, poređenja radi RS ima 34, a od ovih 14 imamo samo jedan nacionalni park i ukupno 4,2 posto zaštićenog teritorija što je daleko ispod obaveze od 17 posto koju smo imali u obavezi proglasiti do 2020. godine, a koju smo preuzeli svjetskom konvencijom o biološkoj raznolikosti, direktivama i ugovorima ili 30 posto kako je to definirano prošle godine na GEF konferenciji“, rekla je Nasiha Pozder, ministarka životne sredine i turizma FBiH.
Energetski portal