Vještačka koža napravljena od piva mijenja svijet mode

U svijetu gdje se moda mijenja brže nego ikada, sve je veći pritisak na prirodne resurse i životnu sredinu. Industrija mode, poznata po svojoj dinamici i inovacijama, jedan je od najvećih zagađivača na globalnom nivou. Iz tog razloga, održiva moda postaje ne samo trend, već i nužnost, a jedno od značajnih dostignuća na ovom polju dolazi iz laboratorije inovativne kompanije Sabant.

Foto: @got.linopoliss

Njeni osnivači, Tamara Vučetić i Andrej Marić iz Zagreba, došli su na ideju da od ostataka ječmenog slada, otpada nastalog iz industrije piva, stvore visokokvalitetni materijal pod nazivom „Beer Skin™“ (koža od piva).

Tamara Vučetić, koja je master studije iz oblasti modnog preduzetništva završila u Amsterdamu, otkriva nam da je „Beer Skin“ svestran materijal, čije karakteristike zavise od toga šta od njega želimo da napravimo.

– Ako se radi o materijalu namijenjenom za izradu odjeće, govorimo o rastegljivom, tankom i laganom materijalu. Međutim, ako neko želi da napravi torbicu ili novčanik, tada pričamo o debljim i rigidnijim materijalima. Ono što se može napraviti od „Beer Skin-a“ ograničeno je samo kreativnošću onoga ko ga koristi – objašnjava naša sagovornica.

U FOKUSU:

Ona se osvrnula i na sam početak ovog nesvakidašnjeg poslovnog poduhvata ističući da je, dok je vodila svoj modni brend, željela da koristi biljne materijale, ali oni tada nisu zadovoljavali potrebne standarde kvaliteta niti su bili dovoljno dostupni.

– Iz ove frustracije zapravo je proizašla ideja da stvorim sopstveni materijal na bazi bilja. Sama ideja da koristimo pivo, odnosno pivski trop, došla je djelimično slučajno, jer smo moj poslovni partner Andrej i ja živjeli preko puta Zagrebačke pivare, a da ne spominjem da je kompanija započeta uz, naravno, pivo – kaže Vučetić i šaljivo dodaje da nisu mogli da propuste priliku da negdje kažu „Patike su mi od piva!“

Foto: @got.linopoliss

Kada je riječ o procesu proizvodnje materijala, Tamara objašnjava da sve počinje sakupljanjem iskorišćenog ječmenog slada iz pivara sa kojima kompanija Sabant sarađuje. Ovaj dragocjeni resurs, koji se inače velikim dijelom baca kao otpad, sakuplja se prije nego što počne da fermentiše, zatim se suši i melje. Mljevenje je ključni korak jer se time postiže specifična granulacija neophodna za integraciju biljne materije u formule za dobijanje kože od piva. „Beer Skin“ se proizvodi u saradnji sa italijanskim partnerima kompanije Sabant, i to prema formulaciji koju su mladi preduzetnici razvili uz pomoć stručnjaka sa zagrebačkog Prirodno-matematičkog fakulteta.

Na ovaj način je tržište materijala bogatije za ekološku i održivu alternativu vještačkoj koži, za čiju se proizvodnju često koriste toksični materijali i plastika.

– Naš cilj oduvijek je bio da koža na bazi biljaka zamjeni standardne dostupne vještačke materijale, poput onih koji se nazivaju veganskom kožom, te da se smanji količina plastike koja se koristi u proizvodnji ovih materijala. Prelaskom sa standardne veganske kože na kožu biljnog porijekla, mogli bismo smanjiti količinu proizvedene plastike za nekoliko miliona tona godišnje – ističe Andrej Marić.

Priredila: Milena Maglovski

Tekst u cijelosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti