Ekopak je putem mreže od sakupljača iz svih 10 kantona Federacije BiH, na reciklažu predao blizu 18.000 tona ambalažnog otpada, čime je godišnji cilj prebacio za šest odsto.
Takođe su prebačeni i specifični ciljevi po ambalažnim materijalima i to: staklo za tri odsto, metal za 27 odsto, papir za četiri odsto, plastika za 20 odsto, drvo za šest i ambalaža od opasnih materija za dva odsto.
Ekopak je, u skladu s članom 26. Pravilnika o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom FBiH, Federalnom ministarstvu životne sredine i turizma i Fondu za zaštitu životne sredine Federacije BiH dostavio svoj “Godišnji izvještaj o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom za 2023. godinu”.
Pročitajte još:
- Austrijski institut za tehnologiju razvija bateriju od recikliranih materijala
- Mladi kroz takmičenje „Recikliraj i budi hit“ pokazali šta znaju o upravljanju otpadom
- Veliko interesovanje za odlaganje kabastog otpada
„Ovi rezultati su postignuti zahvaljujući predanosti i saradnji sa našim klijentima, tj. proizvođačima, uvoznicima i distributerima proizvoda upakovanih u ambalažu, kojih je u sistemu Ekopaka više od 900, te ogromnog zalaganja naša vrijedna 23 sakupljača iz privatnog i javnog sektora. Posebno želimo da naglasimo da je od ova 23 sakupljača, 12 javnih komunalnih preduzeća od Bihaća, Ključa, Travnika, Viteza, Novog Travnika, Kreševa, preko Gračanice, Sarajeva, Prozor-Rame, Konjica, Olova, pa do Tomislavgrada, koji za Ekopak prikupljaju i pripremaju za reciklažu ambalažni otpad, smanjujući na taj način količine koje se odlažu na lokalne deponije“, rekla je Amela Hrbat, direktorica Ekopaka.
Od početka svog operativnog rada od 2012. godine, pa do danas Ekopak je ukupno na reciklažu predao blizu 140.000 tona ambalažnog otpada, za čiji je transport bilo potrebno više od 7.500 kamiona.
Energetski portal