Savjet Evropske unije formalno je usvojio revidiranu Direktivu o kvalitetu ambijentalnog vazduha (eng. revised Ambient Air Quality Directive), kojom su postavljeni stroži standardi za glavne zagađivače. Ova revidirana direktiva je značajna za postizanje cilja Evropske unije o nultom zagađenju do 2050. godine, jer postavlja stroge dozvoljene granice za zagađivače kao što su PM10 i PM2.5 čestice, azot-dioksid i sumpor-dioksid.
Ona daje prioritet zdravlju građana EU, a svi novi standardi, koji su usklađeni sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, trebaju biti dostignuti do 2030. godine.
Pomenuti standardi trebaju biti dostignuti do 2030. godine, a njihov sadržaj redovno će se preispitivati u skladu sa najnovijim naučnim saznanjima. Preciznije, do 2030. godine, Evropska komisija će izvršiti pregled standarda kvaliteta vazduha, a potom će se ovaj proces ponavljati svakih pet godina kako bi se osiguralo da standardi ostaju adekvatni.
Pročitajte još:
- Novi Zakon o zaštiti vazduha u FBiH otvara vrata velikim projektima
- Agenda za proboj: Smanjenje emisija kroz saradnju u ključnim sektorima
- Emisije metana rekordno porasle za tri godine
Novom Direktivom građanima je osigurana pravna zaštita u slučajevima kada je njihovo zdravlje ugroženo zbog kršenja postavljenih standarda. Ukoliko države članice ne budu ispunile propisane norme, građani koji trpe zdravstvene posljedice moći će zatražiti nadoknadu za pretrpljenu štetu.
Prema dostupnim informacijama Evropskog biroa za životnu sredinu (EEB), zagađenje vazduha odgovorno je za oko 300.000 prijevremenih smrti godišnje u Evropi, što ga čini najvećom prijetnjom za zdravlje iz oblasti životne sredine. Upravo zbog toga je Evropska komisija u oktobru 2022. godine predložila reviziju dvije direktive o ambijentalnom kvalitetu vazduha kao dio Akcionog plana Evropske unije za nulto zagađenje, čime se dodatno ističe važnost zaštite zdravlja građana.
Energetski portal